Aktualności

2024 - przed nami kolejny rok z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli pomocnym narzędziem w walce z piractwem drogowym

Data publikacji 04.01.2024

Wraz z nadejściem nowego roku chcielibyśmy zachęcić Państwa do jeszcze aktywniejszego wspierania lubuskich policjantów w trosce o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Z pomocą śpieszy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jej działanie opiera się na prostych trzech krokach: zgłoszenie, weryfikacja i reakcja! Temat jest szczególnie ważny w odniesieniu do ruchu drogowego. Jesteś świadkiem przekroczeń prędkości, chcesz wskazać mundurowym, na jakiej konkretnie ulicy lub drodze dochodzi do wykroczeń? Nic prostszego, z poziomu komputera lub telefonu zgłoś problem, a my dołożymy wszelkich starań, aby go rozwiązać.

Jaki jest grzech główny kierowców na polskich drogach? Prędkość! Niestety, wciąż jako społeczeństwo mamy problem ze zrozumieniem jak bardzo niebezpieczne i tragiczne w skutkach może być zamiłowanie do wysokich wskazań licznika.


Jakie są fakty? Im większa prędkość pojazdu, tym:
• bardziej ograniczony czas na reakcję,
• mniejsza przyczepność opono do nawierzchni,
• większa energia zderzenia z inną pojazdem lub stałą przeszkodą na drodze.


Z racji tego, że liczby zawsze bardziej przemawiają do wyobraźni, przedstawiamy najprostszy przykład: samochód osobowy porusza się z prędkością 50 kilometrów na godzinę, jego droga hamowania wyniesie 13 metrów przy nawierzchni suchej i aż 18 metrów przy nawierzchni mokrej. Przy zwiększeniu prędkości do 90 kilometrów na godzinę, drogi hamowania wydłużają się odpowiednio do 66 i 108 metrów.


Policjanci w całej Polsce, każdego dnia służby dają jasny sygnał na to, że nie ma ich przyzwolenia na szaleńcze szarże drogowe. W tym celu, organizowane są działania prewencyjno – kontrolne poświęcone konkretnym wykroczeniom, w tym nadmiernej prędkości. Bardzo ważne w tym aspekcie jest wsparcie społeczeństwa. Tutaj w ruch idą kamerki samochodowe, z których nagrania pozwalają dotrzeć policjantom do piratów drogowych. Jest jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób na pomoc mundurowym. Jaki?


Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli mobilne narzędzie, które ma realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa, w tym również w ruchu drogowym. Po wpisaniu w dowolną wyszukiwarkę hasła: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa lub po prostu KMZB, cały proces jej obsługi dzieje się niemal automatycznie i bardzo intuicyjnie. W przypadku, gdy jesteśmy świadkami przekroczeń prędkości w konkretnym miejscu, możemy zaznaczyć je na mapie, wybrać znacznik „przekroczenie prędkości” i wysłać zgłoszenie, które następnie odczytane zostanie przez policjantów. Co dzieje się dalej? Na wskazaną ulicę lub drogę wysyłany jest patrol, który osobiście weryfikuje przekazaną informację, a w przypadku jej potwierdzenia, zatrzymuje osobę popełniającą wykroczenie.


To tylko tyle i aż tyle. Niepozorne działanie, polegające na współpracy obywatel – Policja, a przynoszące ogromne korzyści w postaci zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. W nowym 2024 roku, zachęcamy Państwa do jeszcze aktywniejszego korzystania z mapy. Pamiętaj! W przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policyjna furażerka wraz z mandatami i Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Policyjne sygnały radiowozu
  • Czapki policjantów ruchu drogowego w pojeździe
  • Policjant w trakcie wypisywania mandatu
  • Policjantka sprawdza urządzenie do pomiarów prędkości
  • Widok na ekran monitora komputerowego z Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Widok przez urządzenie do kontroli prędkości na samochód osobowy
  • Napis Policja na tylnej szybie nieoznakowanego radiowozu
  • Widok przez urządzenie do kontroli prędkości na samochód osobowy
Powrót na górę strony