Aktualności

Nowy rok, niezmienne priorytety – lubuscy policjanci promują modę na odblaski

Data publikacji 03.01.2024

Wraz z nadejściem nowego roku, lubuscy policjanci przystąpili do realizacji nowych celów i zamierzeń. Są jednak kwestie niezmienne, aktualne bez względu na upływający czas. Takim priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pieszym. W roku 2024 będziemy kontynuować nasze działania na rzecz Niechronionych Uczestników Ruchu. Jedną z ważniejszych kwestii jest dalsze podnoszenie świadomości społecznej na temat roli odblasków. Mundurowi podczas codziennych kontroli starają się dołożyć swoją cegiełkę w tym zakresie, wręczając świecące elementy. Warto zaznaczyć, iż ubiegły rok był jednym z najbezpieczniejszych na polskich drogach.

Nowy rok zawsze związany jest z określeniem głównych celów działalności Policji. W zakresie ruchu drogowego niezmienne jest to zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom. Grupą szczególną są osoby piesze, które często określamy również Niechronionym Uczestnikami. Nazwa ta, dla przypomnienia, związana jest z faktem, iż w chwili zdarzenia, piesi czy też rowerzyści, znajdują się poza kabiną pojazdu, więc narażeni są na dużo poważniejsze obrażenia. Sprawą nadrzędną jest oczywiście wzajemny szacunek i uważność. Gdy zabraknie tych istotnych elementów, istnieje niestety duże prawdopodobieństwo kolizji, a nawet wypadków drogowych. Kiedy już dojdzie do tak poważnego zdarzenia, na drugi plan schodzi kwestia tego, kto był winny. Konsekwencje finansowe, zdrowotne, nie wspominając już o zszarganych nerwach, dotykają obie strony.

Funkcjonariusze z ogromnym zaangażowaniem, podczas prowadzonych działań, będą starać się podnosić świadomość społeczną na temat uczestnictwa w ruchu drogowym. Jednym wystarczy zwrócenie uwagi, do innych (niestety) przemówi tylko i wyłącznie sowity mandat karny. Często jest też tak, że już sam widok oznakowanego radiowozu działa w sposób prewencyjny. Mundurowym zależy przede wszystkim, aby prócz ujawniania i zapobiegania wykroczeniom, szerzyć szczególną misję. Chcą dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa, poprzez wręczanie napotkanym osobom pieszym oraz rowerzystom odblasków. Ten mały, niepozorny element ma niebagatelny wpływ na widoczność na drodze. Bez względu na jego formę i kształt jest on pokryty folią fluorescencyjną, która odbija światło samochodowych reflektorów. Wiadomo, im jest on większy tym bardziej widoczny. Kierowca jest w stanie dostrzec osobę pieszą posiadającą odblask z odległości nawet 500 metrów. Bez nich, odległość ta skraca się diametralnie, bo do 30 metrów! Jaki z tego morał? Zachęcamy Państwa do noszenia odblasków, nie tylko poza terenem zabudowanym (jest to obowiązkiem), ale również w miejscowościach. To naprawdę ważne, aby być widocznym na drodze. Można śmiało stwierdzić, iż także podniesienie świadomości społecznej w zakresie używania elementów odblaskowych przyczyniło się to tego, iż rok 2023 był najbezpieczniejszym w historii na polskich drogach. Dołożymy wszelkich starań, aby ten „trend” został utrzymany w nowym 2024 roku.

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Odblask na ręce dziecka
  • Wręczenie odblasku dla uczestnika ruchu
  • Policjant przekazuję odblaski kobiecie
  • Policjant wręcza odblask dziecku
  • Widok z policyjnego radiowozu, w tle widoczny rowerzysta
  • Widok z policyjnego radiowozu na przejście dla pieszych
  • Policjant wręcza odblask uczestnikowi ruchu drogowego
  • Policjantka z widocznym w tle przejściem dla pieszych
  • Maska policyjnego radiowozu a na niej odblaski
Powrót na górę strony