Aktualności

Aktywność oszustów nie maleje. Nie stań się ich ofiarą

Data publikacji 28.12.2023

Otrzymałeś sms z prośbą o pieniądze? Zanim zrobisz przelew, upewnij się, czy osoba, od której otrzymałeś wiadomość, jest tą, za którą się podaje. Oszuści cały czas atakują i szukają potencjalnych ofiar, od których wyłudzą pieniądze. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego, która myśląc, że pomaga córce, przelała oszustowi prawie 3 tysiące złotych.

Wszystko zaczęło się od sms o treści „Mamoo”. To jest mój nowy numer. Myśląc, że wiadomość przyszła od córki, zapisała nowy numer telefonu, a następnie kontynuowała korespondencję poprzez komunikator. Nic nie podejrzewając, uwierzyła w przedstawioną historię, w której to oszust poinformował ją, że stary telefon wpadł do ubikacji i musi kupić nowy. Z uwagi na zalanie telefonu nie miała dostępu do aplikacji bankowej, za pomocą której mogłaby zapłacić za kupno nowego telefonu. Kobieta nic nie podejrzewając, przelała prawie 3 tysiące złotych na wskazane dane do przelewu. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że doszło do oszustwa.


Mając na względzie opisane wyżej zdarzenie pamiętajmy, że bez względu na to od kogo otrzymamy wiadomość z prośbą o pieniądze, ZAWSZE musimy ją zweryfikować. To zajmie nam tylko chwilę, a z pewnością pozwoli uchronić przed oszustami. Jeśli podczas weryfikacji nikt nie odbiera od nas połączenia, to poczekaj i ponów próbę za jakiś czas. Jeśli w dalszym ciągu nikt nie odbierze, nie daj się ponieść emocją i NIE PRZELEWAJ pieniędzy. Wówczas jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś próbuje cię oszukać. Może zdarzyć się również tak, że w treści sms będzie link. Pamiętaj, żeby w niego nie wchodzić. To także jedna z metod działania oszustów, którzy po przejęciu telefonu przejmują pieniądze na twoim koncie bankowym.
Zapamiętaj, pierwszy krok, który musisz zrobić po otrzymaniu wiadomości z prośbą o pieniądze, to zweryfikować jej autentyczność. Zachowując spokój i rozsądek, uniemożliwisz działanie oszustom.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony