Aktualności

Atak oszustów na oszczędności osób starszych nie powiódł się. Czujni seniorzy nie dali się oszukać

Data publikacji 12.12.2023

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich odebrali w ostatnich dniach zgłoszenia od mieszkańców powiatu, którzy dzięki swojej czujności nie dali się oszukać. Do seniorów dzwoniła młoda kobieta przedstawiająca się za wnuczkę lub córkę z informacją, że spowodowała śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych. Sposobem na uniknięcie konsekwencji prawnych miała być wpłata pieniędzy. W jednym przypadku oszuści chcieli od 81-letniego mieszkańca Strzelec Krajeńskich wyłudzić kwotę 150 tysięcy złotych. Mężczyzna ten i kilka innych osób wykazali się czujnością i w podobnych sytuacjach nie dali się oszukać.

Przestępcy wykorzystują łatwowierność osób, których kosztem próbują się wzbogacić. Oszuści potrafią manipulować emocjami swoich przyszłych ofiar, dlatego ich przestępczy proceder niestety się ciągle sprawdza. Utrudnieniem w rozwiązaniu takich spraw i ukaraniu osób odpowiedzialnych jest fakt, że są to dobrze zorganizowane grupy, które są kierowane przez osoby znajdujące się również poza granicami kraju. Bardzo trudno jest również odzyskać utracone pieniądze. Kwoty te sięgają nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. W fałszywe historie niestety wciąż daje się nabrać bardzo wiele osób. Dlatego niezbędna jest szeroka kampania informacyjna, która będzie edukowała osoby starsze i nie tylko. Policjanci takie działania podejmuję od wielu lat. Współpracujemy w tym zakresie z instytucjami i podmiotami finansowymi. Przykładem takiej kooperacji poświęconej bezpieczeństwu związanemu z oszustwami są debaty społeczne z seniorami. Działania Policji, mediów i pozostałych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przynoszą pozytywny efekt. Przykładem są sytuacje z początku grudnia, kiedy oszuści przypuścili atak na oszczędności seniorów w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Telefony od fałszywej wnuczki lub córki odebrały osoby starsze w Gminie Drezdenko i Strzelce Krajeńskie. Sposób działania przestępców w każdym z przypadków był bardzo podobny. Młoda kobieta podająca się za wnuczkę lub córkę informowała przez telefon, że spowodowała poważny wypadek drogowy, w którym poszkodowana osoba poniosła śmierć lub poważne obrażenia. Sposobem na uniknięcie konsekwencji prawnych miała być wpłata pieniędzy. W jednym przypadku oszuści chcieli od 81-letniego mieszkańca Strzelec Krajeńskich wyłudzić kwotę 150 tysięcy złotych. Mężczyzna ten i kilka innych osób wykazali się czujnością i w  podobnych sytuacjach nie dali się oszukać.   

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych osób. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś zdarzeniu z udziałem członka rodziny potwierdźmy taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję. Zadbajmy o osoby starsze i samotnie mieszkające! Warto rozmawiać z nimi na temat oszustw i ostrzegać o zagrożeniach.

 

starszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • Kajdanki znajdujące się na kodeksie karnym.
  • Mężczyzna rozmawia przez telefon komórkowy siedząc w aucie.
  • Banknoty dwustuzłotowe.
Powrót na górę strony