Aktualności

Jak oszuści „łowią” w Internecie…

Data publikacji 04.12.2023

Pod kilkoma postami na koncie Zielonogórskiej Policji umieszczone zostały komentarze, w których osoba podobno mieszkająca we Francji chce przekazać 780 tysięcy euro spadku, bo uznała „Policja Zielona Góra” za osobę, której te pieniądze może oddać. Tak właśnie oszuści „łowią” swoje ofiary w Internecie. Prosimy o ostrożność w nawiązywaniu kontaktów z nieznanymi osobami w Internecie.

Sposoby oszustów są coraz bardziej wymyślne, podobnie jak metody „łowienia” ofiar w sieci. Zaprezentowany dzisiaj sposób pokazuje, że oszuści wspomagają się fałszywymi kontami stworzonymi specjalnie w tym celu. Konta sugerują, że należą do prawdziwych osób, które nawiązują relacje w mediach społecznościowych. Kiedy ktoś odpowie na taką „zaczepkę”, to już wpadł w sidła oszustów, którzy tak manipulują złowioną ofiarą, żeby wpłaciła im swoje pieniądze.

Co się wydarzyło na mediach społecznościowych „Policja Zielona Góra”? Pod kilkoma postami pojawiły się komentarze w których, kobieta podaje się za Polkę, ale co dziwne wpis jest z wieloma błędami i wygląda na tłumaczony przez internetowego tłumacza. W tekście jest informacja, że pisząca jest ciężko chora, jest bezdzietną wdową i ma majątek w wysokości 780 tysięcy euro, który chce przekazać „Policja Zielona Góra”, bo uznała po obejrzeniu profilu, że jest to osoba, której potrzebuje.


O czym to świadczy? O tym, że takie same „zaczepne” komentarze są wysyłane do bardzo wielu osób z podobną intencją. Oszuści liczą na to, że ktoś pozwoli się zmanipulować, zareaguje na taką na zaczepkę i odpisze. Wtedy będzie dalej „obrabiany”, czyli oszukiwany przez przestępców kolejnymi opowieściami tłumaczącymi, że aby otrzymać te ogromne pieniądze, trzeba najpierw wpłacić „podatek”, albo „koszty transferu” pieniędzy, albo jeszcze jakieś inne opłaty. Nieświadoma niczego zmanipulowana osoba wpłaca pieniądze i wtedy albo kontakt z „darczyńcą” się kończy, albo też przestępcy próbują wyłudzić od ofiary kolejne pieniądze.

Nie ufajcie Państwo wszystkim informacjom, które czytacie w Internecie. Nigdy nie mamy pewności, czy obca osoba, która do nas pisze, jest uczciwa w swoich zamiarach. Naszą czujność powinny szczególnie wzbudzić wszelkie wpisy i informacje dotyczące pieniędzy, które ktoś nieznajomy chce przekazać właśnie nam, reklamy zachęcające do inwestowania, czy też do kupowania produktów w bardzo atrakcyjnych cenach.
Informacje, które uzyskujemy z Internetu, powinniśmy zawsze weryfikować, podobnie jak osoby, z którymi mamy kontakt, zwłaszcza kiedy ktoś prosi nas o pieniądze. Uważajmy, również korzystając z mediów społecznościowych i weryfikujmy, kogo przyjmujemy do grona swoich znajomych.    

    

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony