Aktualności

Trudne warunki na drodze – zachowaj ostrożność i bądź widoczny

Data publikacji 04.12.2023

Zmrok, mgła, lód lub śnieg na jezdni, marznąca breja – to wszystko elementy, które mogą wpływać na zdarzenia drogowe. Dlatego kierującym przypominamy o zachowaniu ostrożności i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, pieszym natomiast by upewnili się, ze kierujący ich dostrzegł i da radę zatrzymać pojazd przed przejściem. Dla bezpieczeństwa swojego i najbliższych pamiętajmy, by zadbać o widoczność, na przykład zakładając elementy odblaskowe.

Niskie temperatury, zaśnieżona lub oblodzona jezdnia/chodnik, mgła, szybko zapadający zmrok i późno nadchodzący świt – to zimowa rzeczywistość dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego przypominamy, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, ponieważ droga hamowania z pewnością będzie wydłużona. Pamiętać o tym powinni również piesi, ponieważ widząc dojeżdżający do przejścia pojazd, warto upewnić się, że nas widzi i, że będzie w stanie się zatrzymać.

Ograniczona widoczność może doprowadzać do zdarzeń drogowych. Jedno z nich miało miejsce w poniedziałkowy poranek (4 grudnia) na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 92 z drogą do miejscowości Ługów. Wzniesienia, zakręty plus mgła mogą sprzyjać tego typu zdarzeniom.

Również w przypadku pieszych widoczność ma ogromne znaczenie, w szczególności w czasie kiedy mgła utrudnia poruszanie się po drodze. Z rana, kiedy udajemy się do szkoły/pracy i nadal nie nastał świt, lub popołudniu kiedy zapadnie już zmierzch, zachowanie szczególnej ostrożności jest podstawą. Niestety często wybierane ciemne kolory ubrań utrudniają dostrzeżenie pieszego dochodzącego do przejścia. Dodatkowym utrudnieniem często są światła nadjeżdżającego z naprzeciw pojazdu. Pamiętajmy, dla własnego bezpieczeństwa, aby upewnić się, że kierujący nas dostrzegł i zdąży zatrzymać samochód. Dobrze wyposażyć siebie i najbliższych w elementy odblaskowe, które przyciągają wzrok kierującego i ułatwiają dostrzeżenie nas.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony