Aktualności

Noś „ODBLASKI” – bądź bezpieczny na drodze

Data publikacji 24.11.2023

Jesień oraz nadchodząca zima to pory roku, gdy dzień jest najkrótszy. Co za tym idzie, rano dłużej jest ciemno, a zmierzch zapada szybciej. Towarzyszące temu niejednokrotnie poranne mgły, opady deszczu wpływają na spadek komfortu jazdy kierowców, którzy zbyt późno mogą zauważyć pieszych i rowerzystów poruszających się drogą. Wschowscy policjanci przeprowadzili (23 listopada) działania „Odblaski”, przypominając o konieczności noszenia elementów odblaskowych.

Aby w tym niekorzystnym okresie jesienno-zimowym nie dochodziło do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych. Wschowska policja „modę na noszenie elementów odblaskowych” od wielu lat rozpoczyna od grup przedszkolnych, kończąc na spotkaniach z seniorami. Powtarzające się cyklicznie na wschowskich drogach działania prewencyjno-kontrolne „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, a w okresie jesienno-zimowym akcje „Odblaski” mają za zadanie uchronić pieszych, rowerzystów przed nieszczęśliwymi zdarzeniami drogowymi.

Pamiętajmy!

- Duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Pieszy ubrany w ciemny strój, poruszający się po zmroku, jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast mający na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
- Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Zwiększenie widoczności na drodze może uratować życie, dlatego zadbajmy o to, by odblaski stały się nieodzownym elementem garderoby naszych dzieci, starszych członków rodziny oraz nas samych.
Przypominamy również, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym - piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Nośmy odblaski, bądźmy widoczni na drodze, nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym. Mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski. Warto w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć odblask niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze. Dajmy dobry przykład i od najmłodszych lat wpajajmy takie bezpieczne nawyki naszym dzieciom.

 

 

nadkomisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

Powrót na górę strony