Aktualności

"NADODZRZE 2023" – doskonalimy swoje umiejętności, aby profesjonalnie reagować na zagrożenia

Data publikacji 24.11.2023

W ostatnich dniach policjanci, strażacy, żołnierze, ratownicy medyczni oraz inne podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeprowadziły skoordynowane i intensywne ćwiczenia, które miały na celu doskonalenie umiejętności w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe. W pierwszym z założeń scenariuszowych funkcjonariusze skupili się na potencjalnym zagrożeniu niewybuchem z czasów II Wojny Światowej. W drugim służby pracowały na miejscu wypadku drogowego z udziałem pojazdów wojskowych.

Ćwiczenia sztabowe są niezbędne dla przygotowania służb do różnorodnych sytuacji, które mogą wystąpić w rzeczywistości, dzięki nim funkcjonariusze zyskują cenne doświadczenie, które przekłada się na efektywność działań w sytuacjach rzeczywistych. Współpraca służb w trakcie przeprowadzonych symulacji stanowi fundament bezpieczeństwa publicznego, a zdobyte doświadczenie jest kluczowe dla skutecznego reagowania na różnorodne zagrożenia.

Pierwszy scenariusz ćwiczeń „Nadodrze 2023” koncentrował się na podłożeniu niewybuchu z czasów II wojny światowej w budynku urzędu Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu oraz pożaru obiektu. Ćwiczenia obejmowały współpracę policji z innymi służbami, takimi jak straż pożarna czy służby saperskie. Priorytetem było zabezpieczenie terenu, ewakuacja ludności oraz profesjonalne usunięcie znalezionego materiału wybuchowego. Drugi scenariusz skupił się na sytuacji wypadku z udziałem pojazdu wojskowego i pojazdu osobowego. Tutaj akcent został położony na szybką i skoordynowaną reakcję policji wraz z wojskiem oraz innymi służbami ratowniczymi. Ćwiczenia obejmowały zabezpieczanie terenu, udzielanie pomocy poszkodowanym, ustalenie przyczyn i okoliczności zdarzenie drogowego oraz przywracanie normalnego funkcjonowania ruchu.

Rola Policji w obu przypadkach była kluczowa. Funkcjonariusze musieli wykazać się profesjonalizmem, umiejętnościami negocjacyjnymi oraz skutecznym koordynowaniem działań z innymi służbami. Ćwiczenia te pozwalają na doskonalenie umiejętności operacyjnych oraz budowanie sprawnego systemu komunikacji pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w działania kryzysowe.

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk
Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

 

 • Deska ratownicza, a w tle funkcjonariusze podczas omawiania założeń szkoleniowych.
 • Strażacy podczas udzielania pierwszej pomocy.
 • Policjanci rozmawiają z żołnierzami podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policyjny radiowóz eskortuje ciężarówkę patrolu saperskiego.
 • Pojazdy ciężarowe, które brały udział w wypadku podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Ratownicy podczas udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas ćwiczeń.
 • Strażak podczas udzielania pomocy poszkodowanemu w wypadku podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policjanci drogówki udzielają pomocy poszkodowanemu podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Znak drogowy z napisem "wypadek", a za nim policyjny radiowóz.
 • Ratownicy podczas udzielani pomocy poszkodowanym podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policjant i żołnierz obok pojazdu straży pożarnej i wojska podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policjant drogówki idący drogą obok pojazdu wojskowego podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policjant drogówki rozmawia z żołnierzem podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policjant drogówki podczas oględzin miejsca wypadku związanego z ćwiczeniami sztabowymi.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.07 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony