Aktualności

Ściągnij nogę "z gazu" i nie daj się zaskoczyć pogodzie!

Data publikacji 22.11.2023

Spadek temperatury, mimo że niewielki, spowodował pogorszenie warunków drogowych, co w połączeniu z opadami śniegu z deszczem sprawiło, że jezdnia może być śliska. Takie sytuacje na drogach w listopadzie nie powinny być niespodzianką, a jednak warunki atmosferyczne panujące w środowy poranek (22 listopada) zaskoczyły niektórych kierujących. Dlatego pamiętajmy, żeby w okresie jesienno - zimowym sprawdzać prognozy na następny dzień i wyjechać do pracy kilka minut wcześniej. Nie nadrabiajmy spóźnienia na drodze. Bądźmy ostrożni, a także pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i szacunku wobec innych użytkowników dróg.

W panujących obecnie dosyć trudnych warunkach, przy śliskiej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy, że niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie jesienno - zimowym. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, musimy zadbać między innymi o odpowiednie przygotowanie pojazdu czyli dobrą widoczność - niezbędne jest więc odśnieżenie pojazdu – nie tylko przedniej szyby, ale również szyb bocznych, lusterek oraz lamp przednich i tylnych. Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną oraz rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości i stylu jazdy do trudnych warunków panujących na drogach. Opady śniegu lub śniegu z deszczem i następujące po nich częste oblodzenie jezdni mogą znacznie utrudniać jazdę po drogach powiatu zielonogórskiego, dlatego osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem. 

W środowy poranek (22 listopada) na drodze krajowej numer 32 kierująca seatem kobieta najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości do trudnych warunków oraz śliskiej nawierzchni, wpadła w poślizg, a następnie zjechała do przydrożnego rowu. Na szczęście nic jej się nie stało. Zwróćmy uwagę na to, że takie niesprzyjające, zmienne warunki mają się utrzymać przez kolejne dni, dlatego prosimy wszystkich kierujących, aby starali się rano wyjechać kilka minut wcześniej po to, żeby nie nadrabiać straconego czasu na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony