Aktualności

By jeszcze profesjonalniej służyć społeczeństwu – policyjne ćwiczenia sztabowe

Data publikacji 22.11.2023

Wschowscy policjanci doskonalili swoje umiejętności w trakcie prowadzonych we wtorek (21 listopada) ćwiczeń sztabowych. Ich scenariusz ćwiczeń przewidywał kradzież pieniędzy z bankomatu, do którego miało dojść w jednej z miejscowości. Podjęte błyskawicznie działania pozwoliły na skuteczne zatrzymanie dwóch ukrywających się sprawców na terenie kompleksu leśnego pomiędzy Łysinami, a Lginiem. Dzięki regularnym ćwiczeniom policjanci doskonalą się, by w przypadku zaistnienia takiej sytuacji móc jak najskuteczniej zareagować na dane zdarzenie.

Jak bardzo potrzebne są ćwiczenia symulacyjne mające na celu sprawdzenie zdolności koordynacji działań, podniesienia poziomu współpracy oraz wymiany doświadczeń pomiędzy policjantami wszystkich pionów nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Aby można było ocenić te kwestie konieczne są działania symulacyjne, których scenariusze za każdym razem są inne. Tym razem nieznani sprawcy usiłowali włamać się do jednego z bankomatów na terenie gminy Szlichtyngowa. Dyżurny wschowskiej Policji otrzymał informację o takim zdarzeniu. Dwóch mężczyzn próbowało okraść bankomat, jednakże nie skutecznie. Mężczyźni uciekli z miejsca zdarzenia. Informacje, które uzyskał patrol policji pozwoliły na wytypowanie pojazdu i podjęcie pościgu za przestępcami. Mężczyźni pomiędzy Łysinami i Lginiem porzucili pojazd i podjęli ucieczkę pieszo. Wykorzystując teren leśny pościg za nimi stał się utrudniony. Zaangażowani do działań wschowscy i sławscy policjanci oraz użyty profesjonalny sprzęt pozwolił na ustalenie miejsca, gdzie ukryli się sprawcy i ich zatrzymanie.

Dzięki takim ćwiczeniom można wypracować najlepsze procedury postępowania podczas takich zdarzeń. Ćwiczenia sztabowe to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy na przyszłość.

 

nadkomisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

 

  • Policjanci podczas odprawy przed ćwiczeniami sztabowymi.
  • Policjant przed komputerem podczas odprawy przed ćwiczeniami sztabowymi.
  • Policjanci jadący radiowozem za pojazdem biorącym udział w ćwiczeniach.
  • Policjanci podczas oględzin pojazdu biorącego udział w ćwiczeniach sztabowych.
  • Przewodnik z psem policyjnym na drodze leśnej.
  • Policyjne radiowozy, a w tle policjanci podczas ćwiczeń sztabowych w lesie.
  • Policjant podczas pracy na komputerze podczas ćwiczeń sztabowych.
  • Przewodnik z psem policyjnym na drodze leśnej.
Powrót na górę strony