Aktualności

Skuteczna walka policjantów z przestępczością narkotykową

Data publikacji 21.11.2023

W czasie ostatniego weekendu zielonogórscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli przy sobie lub w miejscu zamieszkania znaczne ilości narkotyków oraz przedmioty służące do ich porcjowania. Na wniosek prokuratury sąd aresztował obu na 3 miesiące.

Zwalczanie przestępczości narkotykowej to od wielu lat bardzo poważne zadanie zielonogórskich policjantów. W strukturze zielonogórskiej jednostki od kilkunastu lat jest Wydział do walki z Przestępczością Narkotykową, o skutecznych działaniach którego wielokrotnie informujemy. Nie ma tygodnia aby policjanci nie stawiali zarzutów za narkotykowe przestępstwa kilku osobom. Policjanci z patroli prewencyjnych czy ruchu drogowego przechodzą specjalne szkolenia, na co należy zawracać uwagę podczas kontroli osób czy samochodów i często to właśnie policjanci z tych patroli zatrzymują osoby posiadające narkotyki.

W miniony weekend, niezależnie od siebie, zielonogórscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posiadali znaczne ilości narkotyków. Pierwszy z mężczyzn, 43-letni mieszkaniec Zielonej Góry został zatrzymany dzięki operacyjnej pracy policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową w piątek (17.11) po południu. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie kilka woreczków strunowych z marihuaną i amfetaminą. Policjanci przeszukali mieszkanie zatrzymanego i odnaleźli ukryte w różnych miejscach - między innymi w zamrażarce czy opakowaniu po słodyczach – niemal 300 gramów amfetaminy. W mieszkaniu były również woreczki strunowe w dużej ilości oraz waga elektroniczna. 43-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie, usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków oraz przygotowania do wprowadzania ich do obrotu.

Zatrzymanie kolejnego mężczyzny przebiegało w niecodziennych okolicznościach i zgłoszona interwencja na początku nie zapowiadała tak interesującego zakończenia. W sobotę (18.11) wieczorem Dyżurny zielonogórskiej komendy został zawiadomiony przez personel stacji benzynowej o mężczyźnie, który zamknął się w toalecie i od 2 godzin odmawia wyjścia. Patrol, który przyjechał na miejsce po otwarciu drzwi toalety zastał tam bardzo pobudzonego mężczyznę. Policjanci przeszukali mężczyznę oraz bagaż, który miał przy sobie. Okazało się, że w kieszeniach zatrzymanego było kilka pustych woreczków strunowych, natomiast w torbie podróżnej duży plastikowy worek, w którym było ponad 70 gramów amfetaminy. W torbie było także kilka telefonów, waga elektroniczna oraz znaczna ilość gotówki. Zatrzymanym okazał się 34-letni mieszkaniec Zielonej Góry. Został osadzony w policyjnym areszcie i usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków.

Materiały procesowe zgromadzone przez policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową były podstawą do sporządzenia przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wniosków o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn. Sędzia Sądu Rejonowego w Zielonej Górze przychylił się do obu wniosków i aresztował 43-latka i 34-latka na 3 miesiące. Za przestępstwo przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznej ilości narkotyków Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Narkotyki wraz z gotówką oraz wagą na stole
  • Narkotyki w woreczkach strunowych na stole
  • Narkotyki na wadze laboratoryjnej
Powrót na górę strony