Aktualności

Nie zatrzymali się do policyjnej kontroli – grozi im do 5 lat więzienia

Data publikacji 21.11.2023

Niezatrzymanie się do kontroli dla uprawnionego organu, który polecenie wydał za pomocą sygnałów dźwiękowych i świetlnych, jest nie tylko złym pomysłem, ale również przestępstwem. Takie ryzyko, na terenie działania świebodzińskiej Policji podjęło w ostatnim czasie dwóch kierujących. Teraz czekają ich poważne konsekwencje prawne i kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem. Zgodnie z artykułem 178b Kodeksu Karnego grozi za to kara pozbawienia wolności nawet do lat 5, ponadto wysoka grzywna czy możliwość utraty prawo jazdy. W piątek 17-listopada w powiecie świebodzińskim doszło do 2 takich zdarzeń, w których kierowcy zignorowali sygnały radiowozu i próbowali uciec przed funkcjonariuszami.

W pierwszym przypadku 17-latka wsiadła za kierownicę pojazdu osobowego i wyjechała na drogę krajową numer 92. Z racji wieku nie mogła posiadać jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Świebodziński patrol z Wydziału Ruchu Drogowego zwrócił uwagę, na kierowanego przez młodą osobę volkswagena i postanowił w zatrzymać ją do kontroli drogowej. Młoda mieszkanka Świebodzina podjęła tego dnia drugą złą decyzję i próbowała uciec przed mundurowymi. Policjanci jednak szybko doprowadzili do zatrzymania osobówki. Teraz 17-latka usłyszy zarzuty, których konsekwencje mogą być znacznie wyższe, niż w przypadku samego braku uprawnień.

Druga sytuacja miała miejsce tego samego dnia. 34-letni kierujący oplem nie zatrzymał się do kontroli drogowej pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Po zatrzymaniu policjanci poznali przyczynę – w organizmie kierującego było ponad 1,7 promila alkoholu. Zostaną mu postawione zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jak i niezatrzymania się do kontroli. Łączna suma kar może okazać się bardzo wysoka, zarówno w postaci konsekwencji finansowych, długości trwania zakazu prowadzenia pojazdu czy pozbawienia wolności.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony