Aktualności

By „NIECHRONIENI” czuli się bezpiecznie na drogach

Data publikacji 17.11.2023

Jesień to szczególna pora roku, podczas której ze względu na zmienne warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmrok, dużo mówi się o zachowaniu ostrożności na przejściu dla pieszych i konieczności noszenia elementów odblaskowych przez pieszych. Podczas jesiennej aury nie trudno o wypadek, dlatego też policjanci krośnieńskiej drogówki przeciwdziałając zdarzeniom, obserwowali w czwartek (16 listopada) relacje kierowca-niechroniony oraz wręczali pieszym odblaski.

Jesienią piesi stają się mniej widoczni. A to za sprawą zmiennych warunków atmosferycznych, szybko zapadającego zmroku, a także noszonej przez pieszych ciemnej, bez żadnych elementów odblaskowych, odzieży wierzchniej. To czas, gdzie przed wiatrem i deszczem osłaniamy się kapturem bądź parasolem, które w znacznym stopniu ograniczają nam widoczność. W takich okolicznościach nie trudno o wypadek. Dlatego też przeciwdziałając negatywnym zachowaniom na drodze, a także chcąc zdyscyplinować użytkowników drogi policjanci krośnieńskiej drogówki prowadzą cyklicznie działania  „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których obserwują zachowanie kierujących, pieszych i rowerzystów na drodze. Kontroli poddawana jest relacja kierowca- niechroniony, a także stopień respektowania przepisów przez każdą z tych grup. W czwartek (16 listopada) funkcjonariusze w szczególności kontrolowali ruch na drodze w rejonie przejść dla pieszych usytuowanych w miejscach o dużym natężeniu ruchu oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Przemieszczając się między miejscowościami obserwowali także czy piesi idą właściwą stroną jezdni i rozdawali im odblaski.

Mając na względzie zmienność warunków na drogach, apelujemy do wszystkich uczestników drogi o zachowanie ostrożności. Przechodniu - mimo, iż jako pieszy masz pierwszeństwo na przejściu, zaznacz kierującemu swoją obecność. Gdy zapada zmierzch, stajesz się mało widoczny i nie dajesz szans na zauważenie cię. Wiedz, że każdy najmniejszy odblask to informacja dla kierowcy o naszej obecności na drodze. To szansa na bezpieczne ominięcie osoby idącej poboczem drogi, a gdy zajdzie konieczność zatrzymanie się. Kierowco – zwiększ ostrożność z jaką prowadzisz pojazd, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze i bezwzględnie przestrzegaj przepisów, których łamanie może nieść poważne konsekwencje nie tylko dla ciebie, ale także innych.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Policjant drogówki stojący przy przejściu dla pieszych.
  • Policyjne światła błyskowe, a w tle ruch uliczny na skrzyżowaniu.
  • Policjanci wręczają element odblaskowy osobie pieszej.
  • Widok z wnętrza policyjnego radiowozu - osoby piesze idące drogą.
  • Policjant we wnętrzu radiowozu jadący po drodze.
  • Element odblaskowy w dłoniach osoby pieszej.
  • Policjant we wnętrzu radiowozu przed którym osoba piesza przechodzie przez jezdnię.
  • Policjant podczas wypisywania mandatu karnego.
  • Widok z wnętrza policyjnego radiowozu - policjanci przeprowadzają kontrolę drogową.
Powrót na górę strony