Aktualności

Bunt i ucieczka więźniów z zakładu karnego – służby we wspólnych ćwiczeniach

Data publikacji 27.10.2023

W czwartek (26 października) zielonogórscy policjanci, strażacy i funkcjonariusze Służby Więziennej brali udział we wspólnych ćwiczeniach na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu. Scenariusz działań zakładał bunt w Zakładzie Karnym i ucieczkę więźniów.

Zapobieganie i łagodzenie skutków zdarzeń kryzysowych to jedno z poważniejszych zadań zielonogórskich policjantów. W takich właśnie sytuacjach szczególnie ważne jest współdziałanie z innymi służbami i instytucjami. Dzięki organizowanym co pewien czas ćwiczeniom z różnymi scenariuszami, w czasie prawdziwego kryzysu to współdziałanie przebiega perfekcyjnie.

Na zaproszenie Dyrektora Zakładu Karnego w Krzywańcu zielonogórscy policjanci pod dowództwem komendanta - młodszego inspektora Tomasza Szudy brali udział w przeprowadzonych Okręgowych Ćwiczeniach Służby Więziennej. Komendantowi towarzyszyli również zastępca komendanta komisarz Krzysztof Marciniak i Naczelnik Sztabu Policji zielonogórskiej komendy aspirant sztabowy Sławomir Wasiel.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w jednym z bloków zakładu karnego rozpoczyna się bunt osadzonych i dochodzi do pożaru. W wyniku pożaru natomiast awarii ulega brama wjazdowa do obiektu i dwóch osadzonych ucieka do okolicznego lasu. Funkcjonariusze Służby Więziennej wspólnie z zielonogórskimi policjantami formują grupy pościgowe, które mają poszukiwać zbiegów. Do tropienia uciekinierów skierowany został również policyjny przewodnik psa służbowego - młodszy aspirant Zbigniew Dobija ze swoim podopiecznym Tili - psem patrolowo-tropiącym. To właśnie Tili odnalazł w lesie jednego ze zbiegów. Drugiego odnaleziono między innymi dzięki wykorzystaniu drona będącego na wyposażeniu Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarogniewicach.

Założone cele ćwiczenia zostały osiągnięte, co potwierdza sprawny przebieg akcji, a także opinie obserwatorów i uczestników przedsięwzięcia po jego zakończeniu. Mamy nadzieję, że to „zdarzenie kryzysowe” w Zakładzie Karnym w Krzywańcu pozostanie jedynie ćwiczeniem w sprawnym współdziałaniu służb w naszym powiecie.

 

podinspektor Małgorzata Barska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • mundurowi podczas wspólnych ćwiczeń w lesie
  • mundurowi stoją przy busie
  • monitoring w busie
  • mundurowi podczas wspólnych ćwiczeń w lesie
  • mundurowi stoją przy busie
  • mundurowi podczas wspólnych ćwiczeń w lesie
Powrót na górę strony