Aktualności

Wiesz o miejscach przebywania osób bezdomnych? Zgłoś je na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 25.10.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to aplikacja chętnie wykorzystywana przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Za jej pośrednictwem zgłaszane są zagrożenia, których wystąpienie ma znaczący wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Warto również z niej skorzystać, gdy wiemy o osobach bezdomnych wymagających pomocy. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz, gdzie zmienne warunki atmosferyczne utrudniają codziennie funkcjonowanie. Nie bądź obojętny i reaguj.

Zmienne warunki pogodowe powodują duże utrudnienie dla osób, które nie mają dachu nad głową. Przed wiatrem, deszczem i chłodem szukają schronienia w opuszczonych budynkach, altanach, dworcach, pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, klatkach schodowych, wszędzie tam gdzie chociaż na chwilę można się ogrzać. W okresie jesienno-zimowym miejsca przebywania osób bezdomnych sprawdzane są przez policjantów, którzy poza kontrolą, wskazują bezdomnym placówki w których mogą przebywać, gdzie mogą otrzymać posiłek lub odzież. Biorąc pod uwagę tułaczy tryb życia tych osób, zdajemy sobie sprawę, że nie każde miejsce może być nam znane, dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców powiatu krośnieńskiego o informowanie policjantów o miejscach przebywania osób bezdomnych. Możemy to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie stworzone z myślą o mieszkańcach, dające możliwość wskazania konkretnych zagrożeń występujących na danym obszarze, w tym także zakładkę „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Przekazanie zgłoszenia jest anonimowe i zajmuje tylko kilka minut. Warto jednak pamiętać, że za pośrednictwem mapy nie dokonamy zgłoszenia o potrzebie pilnej interwencji. Wówczas należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

Sposób działania aplikacji jest łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon bądź komputer z dostępem do internetu. I co dalej?:
•    kliknij na baner Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępny na stronach internetowych komend powiatowych, miejskich i wojewódzkich Policji,
•    po otwarciu strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaakceptuj regulamin,
•    chcąc dodać zgłoszenie, wybierz na mapie obszar, który cię interesuje,
•    następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodaj do mapy występujące niebezpieczeństwo (wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia),
•    w otwartym oknie opisz dane zagrożenie, wybierz dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, możesz także załączyć plik o maksymalnej pojemności 5 megabajtów, a następnie kliknij przycisk "ZGŁOŚ".

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • telefon wyświetlający krajową mapę zagrożeń
  • telefon wyświetlający kategorię z krajowej mapy zagrożeń
  • Kategorie zgłoszenia krajowej mapy zagrożeń
Powrót na górę strony