Aktualności

Bezpieczna prędkość, prawidłowy stan techniczny, trzeźwość - policyjne kontrole na krośnieńskich drogach

Data publikacji 20.10.2023

Wielu uczestników ruchu narzeka na sezon jesienny, a to za sprawą zmiennych i trudnych warunków, które wymagają od kierowców dużych umiejętności i wymuszają określonego zachowania na drodze. Czasami bez zastanowienia dociskamy pedał gazu, zapominając, że przy mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się. By studzić zapędy kierowców policjanci krośnieńskiej drogówki kontrolują prędkość z jaką kierujący prowadzą pojazd, a także w ramach kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” sprawdzają czy zadbali oni o prawidłowe oświetlenie w samochodzie.

Jesień to trudna pora roku dla wszystkich użytkowników dróg. Szybciej zapadający zmrok, częste opady deszczu i mokra nawierzchnia sprawiają, że drogi stają się niebezpieczne. Jest to czas kiedy prawidłowe oświetlenie pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Wzrasta wówczas ilość niekorzystnych warunków atmosferycznych negatywnie wpływających na widoczność. Niestety mimo złych warunków, wielu kierowców nie zwracając uwagi na stan oświetlenia w pojeździe, decyduje się na wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, jazdę z dużą prędkością, czy też nie zachowuje odstępu umożliwiającego bezpieczne zatrzymanie się. Mając na względzie istotną rolę, jaką w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze jest przestrzeganie przepisów oraz prawidłowe działanie oświetlenia w aucie, policjanci powiatu krośnieńskiego podczas prowadzonych kontroli prędkości, zwracali szczególną uwagę właśnie na światła. Ponadto apelujemy do wszystkich kierowców  także zdjęcie nogi z gazu. To właśnie nadmierna prędkość i niedostosowywanie jej do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków. Zwłaszcza jesienią, gdy jezdnia jest coraz częściej mokra i śliska. A to w połączeniu z nadmierną prędkością sprawia, że droga hamowania niebezpiecznie się wydłuża, co może mieć poważne, nawet tragiczne konsekwencje.

Prowadzone przez funkcjonariuszy sprawdzenia realizowane są w ramach kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. W ramach akcji, podobnie jak w latach ubiegłych każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Na terenie powiatu krośnieńskiego z usługi można skorzystać  przyjeżdżając na Stację Kontroli Pojazdów MASA przy ulicy Gubińskiej 44 w Krośnie Odrzańskim. Badanie będzie można wykonać w dniach  21 i 28 października, 18 listopada i 9 grudnia, w godzinach 8:00 - 14:00.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.24 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony