Aktualności

Czujna seniorka nie dała się oszukać i uchroniła swoje oszczędności

Data publikacji 19.10.2023

Środowy (18 października) incydent z pewną seniorką z gminy Międzyrzecz podkreśla wagę czujności i szybkiego reagowania na próby oszustwa. Starsza kobieta nie dała wiary w wymyśloną historię wypadku samochodowego opowiedzianą przez telefonicznego oszusta, zadając wiele pytań, a przez weryfikując rozmówcę. Na to wszystko, chwilę później przyszedł do niej prawdziwy wnuczek.

Próbując wykorzystać emocjonalne zaangażowanie starszych osób, oszuści zadzwonili do seniorki, podszywając się pod jej wnuczka. Twierdzili, że jej wnuk miał poważny wypadek samochodowy i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. To typowe oszustwo, które opiera się na zastraszaniu i presji, aby uzyskać pieniądze. W trakcie rozmowy telefonicznej z rzekomym wnuczkiem kobieta, zaczęła zadawać pytania mające na celu weryfikację tożsamości rozmówcy. Po chwili jednak do mieszkania seniorki przyszedł prawdziwy wnuczek, co ostatecznie rozwiało wątpliwości seniorki i utwierdziło w przekonaniu, iż padła właśnie próbie oszustwa na tak zwanego „wnuczka”.

Ta historia pokazuje, że niezależnie od wieku, czujność i umiejętność rozpoznawania prób oszustwa są niezwykle ważne. Oszustwa telefoniczne stanowią poważne zagrożenie, ale dzięki świadomości i szybkiemu działaniu można się przed nimi obronić. Programy skierowane do osób starszych, prowadzone przez policję, są kluczowe w walce z przestępczością internetową. Nie tylko ochroną przed oszustwami, ale także budują świadomości i poczucie pewności wśród seniorów.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony