Aktualności

Aż o 75 km/h za szybko - niebezpieczna jazda przerwana przez policjantów

Data publikacji 18.10.2023

Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące, wysoki mandat karny i punkty karne - to konsekwencje z jakimi możemy się spotkać przekraczając w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę. Doświadczył tego kierowca citroena, który na „40-tce” jechał z prędkością 115 kilometrów na godzinę. Cały czas przypominamy, że to właśnie nadmierna prędkość czy jej niedostosowanie do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i tragedii.

Ograniczenie zdarzeń na drogach i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, to główne zadanie policjantów drogówki krośnieńskiej komendy. Usytuowani w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do naruszeń przepisów, reagują na nieprawidłowe zachowania na drodze i przypominają kierowcom o ostrożnej jeździe. W większości kierowcy dostosowują się do obowiązujących przepisów i dbają by swoim zachowaniem nie stwarzać zagrożenia na drodze, jednak prowadzone w poniedziałek (16 października) kontrole prędkości pokazały, że zdarzają się wyjątki. Policjanci obserwując zachowanie kierowców w miejscowości Bytnica, w pewnym momencie zauważyli bardzo szybko zbliżający się do nich pojazd. Po dokonaniu pomiaru prędkości okazało się, że wynosi ona 115 kilometrów na godzinę, to jest o 75 kilometrów więcej niż można jechać w tym miejscu. Funkcjonariusze natychmiast zareagowali i zatrzymali kierującego citroenem do kontroli. Zbyt szybka jazda kosztowała go utratą na trzy miesiące prawa jazdy. Ponadto otrzymał on  2,5 tysiąca złotych mandatu karnego oraz 15 punktów karnych.

Pamiętaj, że obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego nie przeceniaj swoich możliwości. Lepiej wolniej, ale bezpiecznie dojechać do celu. Ma to ogromne znaczenie o tej porze roku, gdzie zmienne warunki pogodowe znacznie utrudniają jazdę, wymuszając na kierowcy szybką reakcję na zaistniałą sytuację. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, a w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni ta droga jeszcze niebezpiecznie się wydłuża. Dlatego cały czas przypominamy, że to właśnie nadmierna prędkość czy jej niedostosowanie do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i tragedii. Warto zwolnić dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony