Aktualności

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych – nie uniknął wysokiej kary

Data publikacji 15.10.2023

W czwartek (12 października) patrol krośnieńskiej drogówki interweniował w stosunku do kierowcy volkswagena, który w Sękowicach podjął manewr wyprzedzania na oznakowanym przejściu dla pieszych. Ponadto nie zastosował się do obowiązującego w tym miejscu ograniczenia prędkości i jechał szybciej niż powinien. Za popełnione wykroczenia otrzymał mandaty karne na łączną kwotę 1600 złotych i 17 punktów karnych.

W czwartek (12 października) na terenie województwa lubuskiego trwały działania „Pieszy bezpieczny na przejściu”, podczas których uwaga policjantów drogówki skupiona była na zachowaniu i wzajemnej relacji kierowca - pieszych. Nie wszyscy wykazali się odpowiedzialnością i konieczna była interwencja policjantów. Tak było w przypadku kierowcy volkswagena, który w miejscowości Sękowice zdecydował się na wyprzedzanie na oznakowanym przejściu dla pieszych. Nadto po zakończeniu manewru przyspieszył, osiągając prędkość 65 kilometrów na godzinę, to jest o 15 kilometrów szybciej, niż jest to w tym miejscu dozwolone. Za popełnione wykroczenia otrzymał dwa mandaty karne na łączną kwotę 1600 złotych i 17 punktów karnych.

Podczas działań policjanci ujawnili łącznie 23 wykroczenia, w tym  17 popełnionych przez kierujących oraz 6 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych. W przypadku kierowców, najczęściej dochodziło do przekroczenia prędkości w rejonach przejść dla pieszych, natomiast interwencje wobec pieszych związane były w przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Mając na względzie jesienną zmienność warunków na drogach, apelujemy do wszystkich uczestników drogi o zachowanie ostrożności. Przechodniu - mimo, iż jako pieszy masz pierwszeństwo na przejściu, zaznacz kierującemu swoją obecność. Gdy zapada zmierzch, stajesz się mało widoczny i nie dajesz szans na zauważenie cię. Dlatego rozważ noszenie elementów odblaskowych przez cały czas. Zwiększając swoją widoczność, zwiększasz swoje bezpieczeństwo.  Kierowco – zwiększ ostrożność z jaką prowadzisz pojazd, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze i bezwzględnie przestrzegaj przepisów, których łamanie może nieść poważne konsekwencje nie tylko dla ciebie, ale także innych użytkowników drogi.

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony