Aktualności

Dbamy o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 02.10.2023

Jesień to czas, w którym bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego może być szczególnie zagrożone. Wpływ na to mają różne czynniki: zmienna aura, opady deszczu, poranne mgły, czy też wcześniej zapadający zmierzch. W tym trudnym czasie dbajmy o bezpieczeństwo pieszych i pamiętajmy, że w razie zdarzenia z ich udziałem, ponoszą oni dużo poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Czas jesienny, gdy coraz wcześniej zapada zmierzch, to okres trudny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, bo to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscach, w których powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych. Do potrąceń pieszych dochodzi najczęściej na drogach dwujezdniowych, gdy jeden z kierujących zatrzymał się, aby przepuścić pieszego, a jadący innym pasem nie zatrzymał się w porę lub też nie zauważył pieszego schodzącego z jezdni. Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy, że nic nie zwalnia niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi z zachowania ostrożności, dlatego zanim przejdą na drugą stronę jezdni, powinni się upewnić, że mogą to zrobić w sposób bezpieczny i zachować czujność zwłaszcza teraz, gdy na drogach wcześniej zapada zmierzch. Niestety czasami zdarzają się sytuacje, w których pieszemu zabraknie czujności, a kierującemu ostrożności i wtedy właśnie dochodzi do zdarzenia drogowego. Ze względu na niesprzyjającą aurę i wcześnie zapadający zmierzch oraz częste opady, takim specyficznym i przez to trudnym okresem jest jesień. To właśnie teraz, ze względu na gorsze warunki na drogach i ograniczoną widoczność, szczególnie często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Dlatego też zielonogórscy policjanci zachęcają do noszenia elementów odblaskowych: opasek, kamizelek i różnego rodzaju oświetlenia. Wczoraj (1 października) policjanci ruchu drogowego w ramach  Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków rozdawali odblaskowe opaski najmłodszym, aby zarówno im jak i ich rodzicom przypomnieć, że zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam wszystkim na co dzień.

Przypominamy:

  • W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  • Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  • W ciemności, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  • Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.
  • Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, elementy odblaskowe na kurtkach czy butach - spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie.
  • Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

 

  • Policjantka wręcza odblask kierującemu pojazdem.
  • Policjantka wręcza dziecku element odblaskowy.
  • Policjantka wręcza dziecku element odblaskowy.
Powrót na górę strony