Aktualności

Policjanci przerwali niebezpieczną jazdę drogowego recydywisty - 5 tys. zł mandatu i 15 pkt karnych

Data publikacji 25.09.2023

Policjanci międzyrzeckiej drogówki, prowadząc kontrole prędkości w miejscowości Przytoczna, w obszarze zabudowanym, ujawnili skrajne naruszenie przepisów. Kierujący osobówką jechał 134 km/h na „pięćdziesiątce” co stanowiło zagrożenie dla innych podróżnych. Podczas kontroli okazało się, że kierujący działał w warunkach recydywy w związku z czym kwota mandatu została podwojona i wyniosła 5000 złotych. Dodatkowo policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy na 3 miesięce i nałożyli 15 punktów karnych.

W niedzielę (24 września) w miejscowości Przytoczna policjanci zatrzymali do kontroli kierującego, który jechał w obszarze zabudowanym 134 km/h w miejscu ograniczenia do 50 km/h. Poruszanie się z taką prędkością w miejscowości stanowi duże zagrożenie dla innych użytkowników dróg i jest surowo zabronione. Policjanci natychmiast podjęli działania w celu zakończenia niebezpiecznej jazdy. Podczas kontroli drogowej okazało się, że 30-letni kierowca przekroczył prędkość w warunkach recydywy. Jego prawo jazdy zostało natychmiast zatrzymane na 3 miesięce, a kwota mandatu została podwojona. Ten środek ma na celu ograniczenie ryzyka, jakie stwarzał kierowca oraz zapobieżenie powtarzaniu takich zachowań. Ponadto na kierującego mundurowi nałożyli mandat karny, którego wysokość została ustalona w oparciu o przepisy prawa i wyniosła 5000 złotych i 15 punktów karnych. Kara ta stanowi sankcję finansową za naruszenie przepisów oraz ma pełnić rolę odstraszającą przed powtarzaniem podobnych wykroczeń.

Przypominamy, że im większa prędkość pojazdu tym:

- gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji;

- gorsza równowaga pojazdu na krzywiznach drogowych i mniejsza przyczepności opon;

- dłuższa droga hamowania;

- dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy oraz pasażerów.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza w obszarach zabudowanych, gdzie zagrożenie jest większe. Każdy wysiłek w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach przyczynia się do ochrony życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony