Aktualności

ROADPOL SAFETY DAYS – policyjne działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Po pierwsze "noga z gazu"...

Data publikacji 20.09.2023

Wzmożone kontrole prędkości prowadzone przez policjantów lubuskiej drogówki wpisane są w ogólnoeuropejską akcję ROADPOL Safety Days. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i eliminowanie wypadków, których nadal jedną z głównych przyczyn jest prędkość. Mundurowi wyposażeni w nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość, z jaką będą jechać kierowcy. To właśnie jej niedostosowanie do warunków na drodze wciąż jest najczęstszą przyczyną wypadków.

Trwa Europejski Tydzień Mobilności, w trakcie którego prowadzone są działania ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania zorganizowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego mają na celu wyeliminowanie tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych poprzez działania poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Nadal jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym jest prędkość. Dlatego też w czasie trwania akcji przeprowadzane są ogólnopolskie działania „Prędkość”. Zwiększona została liczba patroli ruchu drogowego, których priorytetowym zadaniem jest kontrola prędkości, z jaką poruszają się kierujący pojazdami. Policjanci ponadto kontrolować będą trzeźwość kierujących, uprawnienia, a także stan techniczny pojazdów. Duża liczba funkcjonariuszy na drodze ma przede wszystkim wyeliminować sytuacje nagminnego łamania przepisów. Kierujący, który zostanie zatrzymany w związku z przekroczeniem prędkości w jednym miejscu, może zostać (w przypadku dalszego łamania przepisów) „złapany” kilka kilometrów dalej lub w sąsiednim powiecie. Działania te mają ukazywać nieuchronność kary dla „piratów drogowych” jak i zniechęcać do łamania przepisów, co wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Należy pamiętać, że im większa prędkość, tym mniej czasu na reakcję w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Robimy wszystko, aby każdy użytkownik lubuskich dróg czuł się na nich bezpiecznie i miał pewność, że sprawnie dojedzie do wyznaczonego celu. Jednak wysoka aktywność policjantów to jedno. Drugim, istotniejszym czynnikiem bezpieczeństwa na drogach jest sama postawa kierujących, ich zachowanie na drodze, szacunek dla innych, ale przede wszystkich przestrzeganie prawa. Jazda zgodnie z przepisami prawa to swoisty fundament bezpieczeństwa na drogach.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

 • Policyjny radiowóz, a przed nim policjant kontrolujący prędkość pojazdów.
 • Policyjny radiowóz obok jezdni.
 • Policjanci drogówki podczas kontroli prędkości na drodze.
 • Policjant drogówki zatrzymuje pojazd do kontroli.
 • Policjant podczas kontroli drogowej kierującego pojazdem osobowym.
 • Kontrola drogowa przeprowadzona przez policjantów ruchu drogowego.
 • Policjantka drogówki podczas kontroli trzeźwości kierującego.
 • Policjant drogówki podczas kontroli prędkości jadących pojazdów.
 • Policjant drogówki wypisuje mandat karny siedząc w radiowozie.
 • Policjanci drogówki stojący przy radiowozie podczas przeprowadzania kontroli drogowej.
 • Policjanci drogówki podczas przeprowadzania czynności legitymowania i wypisania mandatu w radiowozie.
 • Policjanci drogówki podczas działań na drodze.
Powrót na górę strony