Aktualności

Polscy i niemieccy policjanci o bezpieczeństwie po obu stronach Odry

Data publikacji 18.09.2023

We Frankfurcie nad Odrą niemieccy policjanci zorganizowali „Dzień otwartych drzwi”. Stróże prawa zza zachodniej granicy, w ramach współpracy międzynarodowej, zaprosili do udziału w tym wydarzeniu lubuskich policjantów. W przedsięwzięciu służby zapewniające bezpieczeństwo prezentowały nowoczesny sprzęt i pojazdy, wykorzystywane w codziennej służbie. Nie brakowało licznych rozmów o zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach prawa w Polsce i Niemczech.

W ramach współpracy polsko-niemieckiej Policjanci z Frankfurtu nad odrą zaprosili do udziału w „Dniu otwartych drzwi” polskich funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach przygranicznych. W wydarzeniu wzięli udział funkcjonariusze z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, Komendy Powiatowej Policji w Słubicach oraz policjanci z województwa zachodniopomorskiego. Jedną z największych atrakcji ogromnych targów okazały się polskie radiowozy oznakowane, które zarówno wśród samych policjantów , jak i lokalnej społeczności budziły duże zainteresowanie. Mundurowi służyli pomocą i wiedzą w zakresie polskich przepisów prawa o ruchu drogowym, omawiali wyposażenie do służby polskiego policjanta, jak i wyposażenie pojazdów służbowych. Ponadto stoisko Lubuskiej Policji cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci, które mogły sprawdzić poziom swojej wiedzy w quizie na temat Polski oraz odebrać nagrody i materiały promocyjne.

Polscy i niemieccy stróże prawa każdego dnia wspólnie pracują dla bezpieczeństwa regionalnego po obu stronach Odry. Od lat w obszarze przygranicznym prowadzone są wspólne, polsko-niemieckie patrole. W realizowanych licznie projektach unijnych policjanci szkolą się z przepisów prawa obu krajów. Ważnym ogniwem łączącym obie policje jest Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, które zabezpiecza sprawną wymianę informacji pomiędzy polską, a niemiecką policją. To najbardziej popularny kanał wymiany informacji, którego dynamika przekłada się na efektywność. Skutkuje to szybkimi zatrzymaniami osób łamiących prawo czy dotarciem do osób, których zdrowie i życie jest zagrożone.

 

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Starszy aspirant Ewa Murmyło

  • Policjantka na pokładzie policyjnego śmigłowca.
  • Pokaz pierwszej pomocy z udziałem policjantów z Polski i Niemiec.
  • Policjanci rozmawiają z uczestnikami festynu.
Powrót na górę strony