Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych? Zapewniamy!

Data publikacji 07.09.2023

Krośnieńscy policjanci skupili swoją uwagę na bezpieczeństwie pieszych. W ramach działań „Pieszy bezpieczny na przejściu” dążyli do wyeliminowania z dróg wszelkich zagrożeń dla tej grupy uczestników ruchu drogowego, a także przypominali o tym, jak ważne jest stosowanie się do przepisów prawa.

We wtorek (5 września) na terenie całego województwa lubuskiego prowadzone były działania „Pieszy bezpieczny na przejściu”, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie osób. Jest to dość istotne zważywszy, że od poniedziałku (4 września) rozpoczął się nowy rok szkolnych, a co za tym idzie, na drogach zwiększył się ruch spowodowany pojawieniem się uczniów zmierzających do swoich placówek oświatowych. Mundurowi monitorując relacje kierowca-pieszy,  obserwowali między innymi czy kierujący stosują się do zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, czy zbliżając się do przejścia zwalniają prędkość oraz ustępują pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim. Uwaga skupiona była również na samych pieszych, w szczególności czy swoim zachowaniem nie stwarzają niebezpiecznych sytuacji na drodze, stosują się do sygnalizacji świetlnej, przechodzą w miejscach dozwolonych oraz czy zgodnie z zasadą „Patrz i Słuchaj”, zwracają uwagę na to co dzieje się na drodze. Funkcjonariuszy mogliśmy spotkać w rejonach przejść dla pieszych, w miejscach gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszego, a także w których może dochodzić do złamania przepisów przez samych pieszych. Wszystko po to by zapewnić bezpieczeństwo niechronionym i zmniejszyć ilość zdarzeń z ich udziałem.

Pamiętajmy, że pieszy w zderzeniu z pojazdem jest bez szans, a każdy wypadek drogowy, w którym ginie człowiek jest ogromną tragedią dla rodziny. Dlatego wsiadając za kierownicę zawsze dostosuj prędkość do obowiązujących ograniczeń i warunków panujących na drodze. Widząc pieszego wchodzącego na przejście lub znajdującego się na nim, zatrzymaj pojazd. Pamiętaj, że wysiadając z samochodu sam stajesz się pieszym i będziesz oczekiwał zrozumienia ze strony kierowców. Apelujemy również do pieszych, gdyż ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych. Dlatego na drodze zawsze zachowaj ostrożność i przestrzegaj obowiązujących tą grupę przepisów.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjantka stoi przy radiowozie
  • policjant obserwuje ruch na drodze
  • policjanci prowadzą kontrole drogową
  • policjant prowadzą kontrole drogową
  • policjantka obserwuje ruch na drodze
  • urządzenie kontrolne i czapka policyjna
  • policjantka stoi przy radiowozie
  • policjanci kontrolują dokumenty
  • policjant prowadzą kontrole drogową

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.58 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony