Aktualności

Ostatni weekend wakacji – Lubuscy Policjanci zadbają o bezpieczeństwo

Data publikacji 01.09.2023

Tak. To już ostatnie dni wakacji. Dlatego w nadchodzący weekend na lubuskich drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, które będą służyć pomocą w bezpiecznym powrocie zmotoryzowanym do domu. Poza drogami będziemy dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Uwaga z pewnością będzie skupiona na dzieci i młodzież, którzy już za kilka dni rozpoczną nowy rok szkolny. Tak jak przez całe wakacje jesteśmy do Waszej dyspozycji w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem nad wodą, cyberprzestępczością czy takich, które wymagają natychmiastowego działania i pomocy. Wszystko po to, aby ostatni, wakacyjny weekend upłynął spokojnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Stało się- wakacje 2023 przechodzą do historii. Jak co roku, był to czas odpoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków. Przez cały wakacyjny okres bezpieczeństwo Lubuszan i wszystkich osób odwiedzających nasz region zapewniali lubuscy policjanci. Byliśmy i jesteśmy obecni nad licznymi akwenami, strzegąc wspólnie z ratownikami wodnymi bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Policjanci prewencji spotykali się z dziećmi i młodzieżą, rozmawiając z nimi o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością, problematyką narkotykową oraz bezpieczeństwie na drodze – jako pieszy czy rowerzysta.

Ten ostatni, wakacyjny weekend (1-3 września) dla większości z nas będzie czasem powrotów z wakacyjnych podróży, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Nowy rok szkolny za pasem, dlatego czas przygotować się do szkoły. Niektórzy będą chcieli jednak wykorzystać ostatnie ciepłe dni i spędzić je nad Bałtykiem, w górach czy też po prostu blisko domu. Tak czy inaczej oprócz dobrego towarzystwa przyda się również zdrowy rozsądek, aby nikomu nic złego się nie stało.

Dlatego już  od piątku rana w pełnej gotowości są między innymi policjanci lubuskiej drogówki. Zarówno na głównych arteriach komunikacyjnych, takich jak autostrada A2 czy droga ekspresowa S3, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu pojawią się liczne policyjne patrole. Mundurowi będą do dyspozycji wszystkich zmotoryzowanych. Służymy pomocą i radą w bezpiecznych powrotach do domu.
W przypadku wystąpienia zdarzeń drogowych, skutkujących utrudnieniami dla kierowców policjanci będą starali się szybko i sprawnie udrożnić ruch pojazdów bądź skierować zmotoryzowanych na objazdy. Słowo „bezpieczeństwo” odmienimy przez wszystkie przypadki. Będziemy pomagać podróżnym, tak aby każdy spokojnie i bezpiecznie dotarł do celu swojej podróży. Jednak w przypadku ujawnienia nieodpowiedzialnych i zagrażających bezpieczeństwu zachowań na drodze policjanci będą reagować na nie natychmiastowo, z całą paletą konsekwencji prawnych. Mundurowi w „białych czapkach” wyposażeni w nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość, z jaką będą jechać kierowcy. Niestety, to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze wciąż jest najczęstszą przyczyną wypadków. Dlatego z uwagą przyglądać się będziemy zachowaniom kierowców na drodze, sposobom w jaki przewożą pasażerów – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci czy korzystają ze specjalnych fotelików.

Przed wyjazdem, zwłaszcza w dłuższą drogę powinniśmy być wypoczęci i wyspani, aby mieć siłę na kilka godzin długiej, czasami monotonnej jazdy. Jeżeli dostrzeżemy pierwsze objawy zmęczenia, zatrzymajmy się na parkingu, stacji benzynowej czy miejscu obsługi podróżnych i zróbmy sobie przerwę. Wsiadając za kierownicę zawsze bądźmy trzeźwi – nigdy, pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę samochodu, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Przed samym wyjazdem skontrolujmy stan techniczny naszego samochodu, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu. Dobrze zaplanujmy trasę i nie ograniczajmy się tylko do wpisania w nawigacji miejsca docelowego. Są drogi, które stanowią dobrą alternatywę dla remontowanych czy mocno obleganych tras. Warto z nich skorzystać. Apelujemy o rozsądną, spokojną jazdę, a każdy bezpiecznie dojedzie do celu.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

video: komisarz Maciej Kimet

foto: młodszy aspirant Mateusz Sławek

 • radiowóz i idące policjantki
 • policjantka zatrzymuje pojazd do kontroli
 • policjantka kontroluje ogumienie pojazdu
 • policjantka kontroluje trzeźwość kierowcy
 • policjantka sprawdza oświetlenie pojazdu
 • policjantka podczas kontroli drogowej
 • policjantka kontroluje trzeźwość kierowcy
 • policjantka kontroluje prędkość pojazdów
 • policjantka kontroluje ogumienie pojazdu
 • urządzenie kontrolne leży na dachu radiowozu
 • policjantka kontroluje prędkość pojazdów
 • radiowóz i policjantki podczas kontroli
 • policjantka zatrzymuje pojazd do kontroli
 • policjantka sprawdza oświetlenie pojazdu
 • policjanta rozmawia z kierowcą

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.51 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony