Aktualności

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo seniorów – rozłącz się i nie daj oszustom!

Data publikacji 29.08.2023

Nie zwalniamy edukacyjnego pędu na rzecz seniorów. Lubuscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. W sposób szczególny zależy nam, na najmniej zaktywizowanych grupach. Właśnie dlatego, przy współpracy z seniorami przygotowaliśmy tekst ogłoszeń, dotyczący właśnie wskazówek bezpieczeństwa, jak nie paść ofiarą oszustów. Mundurowi staraj się również przeprowadzać jak największą liczbę spotkań z osobami starszymi w mniejszych miejscowościach.

Niestety, wciąż z całego kraju napływają informacje o kolejnych oszustwach, których ofiarami padają osoby starsze. Nie szukając daleko, w ubiegłym tygodniu senior z powiatu wschowskiego stracił 135 tysięcy złotych. Mężczyzna uwierzył w historię fałszywego policjanta, który nakłonił go do przekazania gotówki kurierowi. Legendą tej sytuacji był wypadek drogowy, który miał spowodować zięć pokrzywdzonego. W tym kontekście, jeszcze większego znaczenia nabiera ciągła, intensywna praca profilaktyczna mundurowych. Lubuscy policjanci prowadzą kampanie informacyjne oraz spotkania edukacyjne skierowane do seniorów. Bardzo ważnym jest aby docierać, przede wszystkim do mniej zaktywizowanych grup. Dlatego też, funkcjonariusze postanowili nawiązać współpracę z lokalnymi parafiami. Przygotowali informatory oraz teksty ogłoszeń, które odczytywane są po zakończonych nabożeństwach, a dotyczą właśnie wskazówek bezpieczeństwa jak nie paść ofiarą oszustów. Wracając do spotkań profilaktycznych, sezon wakacyjny sprzyjał organizacji pikników i festynów rodzinnych, podczas których ostrzegaliśmy seniorów przed coraz to nowszymi metodami działań przestępców. Postanowiliśmy również docierać do mniejszych miejscowości. Przy współpracy z sołtysami, organizowaliśmy i organizujemy wykłady dla starszej grupy mieszkańców. Ostatni z nich odbył się w poniedziałek (28 sierpnia) w Studzionce. Przedstawiliśmy naszym słuchaczom najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Bardzo przydatne w rzeczowej materii były informatory oraz spot edukacyjny. Materiały powstały w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” , który współfinansowany jest przez Unię Europejską i Program Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Duża ilość pytań oraz wymiana doświadczeń, utwierdziły policjantów, jak bardzo takie spotkania są potrzebne. Oczywiście, jak zwykle nie zabrakło również czasu na poruszenie kwestii związanych ze świadomym uczestnictwem w ruchu drogowym. Na koniec wizyty, mundurowi wręczyli seniorom miłe upominki w postaci odblaskowych zawieszek.

Profilaktycy oraz dzielnicowi, już szykują się do następnych spotkań. Świadomość czyhających zagrożeń to najlepsza metoda, aby uchronić się przed działaniem oszustów.

Niech bezpieczeństwo będzie z wami!

#PomagamyiChronimy

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policjant w rozmowie z seniorami
  • Czapka policyjna odblaski i ulotki
  • Policjantka w rozmowie z seniorami
  • Policjant w rozmowie z seniorami
  • Policjant w rozmowie z seniorami
  • Ulotka w rękach seniorów
Powrót na górę strony