Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w praktyce - mieszkańcy wskazują, policjanci reagują

Data publikacji 03.08.2023

Współpraca społeczeństwa z Policją dla wspólnego bezpieczeństwa zawsze przynosi efekty. Mieszkańcy poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, kontakt z dzielnicowymi, radnymi wskazują miejsca, w których dochodzi do uciążliwych wykroczeń w postaci nagminnego spożywania alkoholu, zaśmiecania, nieobyczajnego zachowania, a my reagujemy. Wspólnie możemy więcej!

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja służąca do komunikacji pomiędzy mieszkańcami, a Policją. Dzięki niej anonimowo można zgłaszać szereg uciążliwych społecznie wykroczeń, na które kierowani będą policjanci właściwych wydziałów. Jednakże to nie jedyny sposób, by wspólnie zadbać o bezpieczeństwo. Miejsca, w których spożywany jest alkohol, które są zaśmiecane, lub w których dochodzi do nieobyczajnych zachowań, można wskazać dzielnicowym, lub dzwoniąc na numer alarmowy jeśli sytuacja ma miejsce w danym momencie. W Świebodzinie powstała wspólna inicjatywa mieszkańców oraz Policji, gdzie wskazywane są miejsca zagrożone uciążliwymi wykroczeniami, które następnie są szczególnie nadzorowane przez świebodzińskich stróżów prawa. Mieszkańcy, między innymi poprzez radnych, wskazali miejsca, w których dochodzi do tego typu zdarzeń. Mundurowi potwierdzili przez to ujawnili wiele wykroczeń porządkowych. Dotyczyły one nieobyczajnych zachowań, naruszeń porządku publicznego oraz spożywania alkoholu. Autorzy tego rodzaju zachowań ukarani zostali mandatami karnymi, a wobec niektórych skierowano wnioski o ukaranie do sądu. Działania te pokazują, jak ważna jest współpraca mieszkańców i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Sytuacje te pokazują , że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdza się jako narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mają większy wpływ na bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Aplikacja jest też narzędziem, które pozwala mieszkańcom zgłosić realne zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. I takich zgłoszeń od obywateli mamy coraz więcej, każde z nich  skrupulatnie sprawdzamy, reagujemy i eliminujemy.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

 

  • Policjant, a w tle osoba ze szklaną butelką.
  • Zrzut ekranu - mapa z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Osoba trzyma w ręce telefon komórkowy z otwartą Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Mężczyzna trzyma w dłoniach ulotkę dotyczącą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
  • Ulotki dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a w tle ekran komputera.
  • Policjanci podczas legitymowania mężczyzny.
Powrót na górę strony