Aktualności

Piesi mogą czuć się bezpiecznie – dba o nich lubuska drogówka

Data publikacji 13.07.2023

„Pieszy bezpieczny na przejściu” - to hasło działań realizowanych we wtorek (11 lipca) przez policjantów krośnieńskiej drogówki. Usytuowani w rejonach przejść, zwracali uwagę nie tylko na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale także bacznie przyglądali się czy piesi oraz rowerzyści nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że by zmniejszyć ilość zdarzeń, do których dochodzi na polskich drogach, konieczna jest współpraca nas wszystkich.

Mimo licznych apeli do uczestników ruchu drogowego i nałożonych kar za nieprawidłowe zachowanie na drodze, wciąż zdarzają się sytuacje, że kierowcy wjeżdżają na przejście dla pieszych, pomimo zapalonego na sygnalizatorze świetlnym, światła czerwonego, wyprzedzają na pasach, nie zatrzymują się przy przejściu żeby przepuścić pieszego, czy też piesi tłumacząc się pośpiechem przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nie przeznaczonym. Nieodpowiedzialne zachowania na drodze powodują sytuacje w których narażone jest życie i zdrowie człowieka. By przeciwdziałać i zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym, policjanci krośnieńskiej drogówki realizowali we wtorek (11 lipca) działania profilaktyczno-kontrolne „Pieszy bezpieczny na przejściu”, podczas których obserwowali zachowanie wszystkich użytkowników. Rejon przejść dla pieszych oraz odcinki drogi, w których obowiązuje zakaz ruchu pieszych to miejsca, w których najczęściej można było spotkać funkcjonariuszy. Obserwując pieszych, mundurowi przede wszystkim zwracali uwagę czy nie dochodzi do wtargnięcia na jezdnię, czy dostosowują się do sygnalizacji świetlnej, czy nie wychodzą zza stojącego autobusu oraz czy przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych nie powodujących zagrożenia na drodze. Skupiając się na kierowcach policjanci kontrolowali prędkość z jaką kierujący zbliżają się do przejść dla pieszych, czy zatrzymują się przy pasach by przepuścić pieszego oraz czy wykonywane przez nich manewry i ich zachowanie na drodze nie narusza przepisów względem pieszych.

Musimy pamiętać, że prawidłowe zachowanie na drodze, a w szczególności przestrzeganie przepisów zarówno przez kierujących, jak i pieszych ma duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego też zwracamy się z prośbą do wszystkich użytkowników dróg o wzajemny szacunek, zwracanie uwagi na negatywne zachowania osób oraz o zgłaszanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu na drodze.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 • Policjant obserwujący ruch w okolicach przejścia dla pieszych.
 • Policyjna czapka we wnętrzu auta.
 • Policjant zatrzymuje pojazd do kontroli drogowej.
 • Policjant podczas rozmowy przez radiotelefon.
 • Policjant podczas kontroli prędkości jadących pojazdów.
 • Policjant podczas kontroli drogowej przy pojeździe.
 • Policjanci obserwujący ruch w rejonie przejścia dla pieszych.
 • Policjant kontroluje prędkość jadących pojazdów.
 • Policjant podczas kontroli drogowej przy pojeździe.
 • Policjant podczas kontroli drogowej przy pojeździe.
 • Policjanci podczas kontroli drogowej przy pojeździe.
 • Kobieta przechodzi przez przejście dla pieszych.
Powrót na górę strony