Aktualności

Większa prędkość = większe ryzyko. Policjanci stanowczo wobec drogowych piratów

Data publikacji 09.06.2023

Policjanci zielonogórskiej drogówki stanowczo reagują na osoby zbyt mocno naciskające na pedał gazu i eliminują je z ruchu drogowego. Tylko w pierwszy dzień długiego weekendu mundurowi zatrzymali prawa jazdy aż sześciu drogowym piratom. Wszyscy ci kierowcy za nic mieli sobie ograniczenia w terenie zabudowanym i dozwoloną prędkość przekraczali o ponad 50 km/h.

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, w tym także tych ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego też, jednym z najważniejszych zadań zielonogórskich policjantów ruchu drogowego jest ujawnianie wszelkich wykroczeń związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Najpoważniejsze konsekwencje są wyciągane wobec kierujących, którzy w terenie zabudowanym jadą o ponad 50 km/h za szybko niż pozwalają na to przepisy. Oprócz kary finansowej w postaci mandatu lub sankcji nałożonej przez sąd, tracą oni również prawo jazdy na trzy miesiące. Warto jednak pamiętać, że konsekwencje prawne nie mają porównania do kalectwa lub śmierci spowodowanej wypadkiem drogowym.

Mimo wielu policyjnych komunikatów i informacji medialnych, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy lekceważą przepisy oraz ostrzeżenia i decydują się na brawurę „za kółkiem”. Szczególnie groźne jest to w terenie zabudowanym, gdzie po drogach licznie przemieszczają się piesi, rowerzyści czy użytkownicy hulajnóg. W czwartek (8 czerwca) na takie ryzykowne zachowanie nie pozwalali policjanci zielonogórskiej drogówki, którzy kontrolowali prędkość na różnych drogach powiatu. Wyjątkową niefrasobliwością wykazało się aż sześciu kierujących. Niechlubnych „rekordzistów” było dwóch – kierujący mercedesem i kierujący audi, którzy zostali zatrzymani w Wilkanowie. Obaj jechali z prędkością 131 km/h w miejscu gdzie obowiązuje „pięćdziesiątka”. Kierowcy stracili prawa jazdy, a oprócz tego ukarani zostali mandatami w wysokości 2500 złotych i 15 punktami karnymi. Oprócz tej dwójki, jeszcze czterech innych kierujących zdecydowało się przekroczyć dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, za co straciło swoje prawa jazdy i zostało ukaranych mandatami od 1500 do 2500 złotych.

Podczas trwającego długiego weekendu policjanci drogówki zwracają szczególną uwagę na kierowców łamiących przepisy związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Dla takich osób nie będzie taryfy ulgowej bo WIĘKSZA PRĘDKOŚĆ = WIĘKSZE RYZYKO!


podinspektor Małgorzata Barska
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony