Aktualności

Do profesjonalizmu dąży się poprzez codzienne treningi. Szkolenie taktyczne lubuskich kontrterrorystów

Data publikacji 05.06.2023

W dniach 14 - 19 maja 2023 roku policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wlkp. zorganizowali i przeprowadzili szkolenie projektowe współfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Zostało ono zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez KWP we Wrocławiu pod nazwą „Poszukiwania osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości”.

Jednym z zadań projektu było zorganizowane przez instruktorów Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie „Szkolenia dla jednostek specjalnych zajmujących się zatrzymywaniem osób poszukiwanych”. Do udziału w szkoleniu zostali zaproszeni funkcjonariusze  Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Szczecinie, w Łodzi i we Wrocławiu.

Wszyswtko zostało przeprowadzone na obiektach European Security Academy (ESA) we Włościejewkach (województwo wielkopolskie), gdzie policjanci mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności na różnych rodzajach strzelnic otwartych, budynkach taktycznych, a przede wszystkim na krytej strzelnicy taktycznej. Kryta strzelnica taktyczna „shooting house" pozwala na symulację rzeczywistych działań bojowych, między innymi: forsowanie drzwi, przeszukiwanie pomieszczeń, strzelanie w zakresie 360 stopni, użycie trójwymiarowych celów oraz dodatkowych środków pozoracji . Podczas szkolenia wykorzystano  sprzęt i materiały eksploatacyjne zakupione w ramach projektu (między innymi: popery strzeleckie, latarki, celowniki, piłę tarczową oraz materiały z zakresu ratownictwa medycznego).

W kolejnym etapie projektu  policjanci  z pododdziałów kontrterrorystycznych z poszczególnych garnizonów przeszkolą funkcjonariuszy służby kryminalnej w zakresie taktyki zatrzymania osób poszukiwanych. Szkolenie nie byłoby możliwe bez wsparcia pracowników Sekcji do spraw Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych oraz Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- ostrzał zza pojazdu
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- pokonywanie przeszkody
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- podejście do budynku
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- próba wejścia do budynku
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- wejście do budynku
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- przeczesywanie wnętrza pomieszczenia
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- wewnątrz budynku
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- próba wejścia do budynku
  • Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów- sprawdzanie pomieszczenia
Powrót na górę strony