Aktualności

Uczciliśmy pamięć poległego na misji policjanta

Data publikacji 25.05.2023

Policjanci z żarskiej komendy wraz z uczestnikami ,,Motocyklowego Rajdu Weteranów " zapalili znicze na grobie świętej pamięci podkomisarza Andrzeja Bulera- policjanta, który zginął na misji w Bośni i Hercegowinie 25 lat temu.

Kultywowanie tradycji oraz wartości takich jak Bóg, honor i ojczyzna jest bardzo ważne dla każdego z nas. Wielu funkcjonariuszy i żołnierzy uczestniczyło w misjach pokojowych poza granicami państwa. Wielu z nich już nie powróciło do swych rodzin, oddając swoje życie, żeby ratować innych. Pamięć po nich powinna trwać nieprzerwanie. Jednym z takich funkcjonariuszy był  świętej pamięci podkomisarz Andrzej Buler policjant, który służbę pełnił między innymi w żarskiej komendzie.  Aby uczcić pamięć funkcjonariusza żarscy policjanci włączyli się w projekt przygotowany przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Inicjatywa pod nazwą 

,,Motocyklowy Rajd Weteranów " jest realizowana już czwarty raz,  ideą jest odwiedzenie przez motocyklistów  grobów poległych na misjach zagranicznych żołnierzy, policjantów  w całej Polsce. To bardzo cenna inicjatywa pielęgnowania pamięci po poległych na misjach.

Uczestnicy rajdu- policjanci, żołnierze i weterani misji odwiedzili grób poległego policjanta  w sobotę (20 maja) oraz w środę (24.05). Wspólnie z najbliższymi chwilą ciszy i modlitwą uczcili pamięć po poległym. W sobotę (20.05)   Komendant Powiatowy Policji w Żarach komisarz Mateusz Domaradzki, ksiądz Wojciech Juszczuk Kapelan Komendy Głównej Policji, ksiądz proboszcz Paweł Konieczny kapelan żarskiej komendy oraz funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Komisariatu Policji Poznań-Grunwald w Poznaniu wspólnie z synem i wnuczką świętej pamięci  podkomisarza Andrzeja Buler, zapalili znicze. W  środę (24.05 ) przedstawiciele 11 Lubuskiej  Dywizji Kawalerii Pancernej : Weterani z 11 Batlionu Dowodzenia na czele z dowódcą podpułkownikiem Ireneuszem Miką oraz 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza,  kapelan podpułkownik Karol Sopociński, syn świętej pamięci podkomisarza Andrzeja Buler- Wojciech Buler wraz z córką, podpułkownik w stanie spoczynku Krzysztof Polusik ze Stowarzyszenia 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej oraz policjanci z żarskiej komendy, odmówili  wspólnie modlitwę i złożyli kwiaty.   To wspaniała inicjatywa  dzięki, której pamięć po poległym nie zaginie.
W tym dniu policjanci zapalili także znicze na grobie nieznanego żołnierz i oddali hołd poległym podczas II Wojny Światowej żołnierzom. Pomnik na żarskim cmentarzu powstał z inicjatywy między innymi Stowarzyszenia 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej.

Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił między innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. W dniu 17.09.1997 roku, wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, poniósł śmierć w katastrofie helikoptera ONZ.

Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony był  dwukrotnie brązowym medalem ONZ za służbę w oddziale ochrony ONZ (unprofor) oraz wyróżnieniem dowódcy i listem pochwalnym komisarza wojskowego. Ponadto był odznaczony medalem "za zasługi dla obronności kraju" i "złotym krzyżem zasługi".Cześć Jego Pamięci!

 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa  to polskie święto obchodzone 29 maja. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku.  

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Policjanci oddają hołd poległemu policjantowi na cmentarzu.
  • Posterunek honorowy żołnierzy przy nagrobku.
  • Policjant oraz pozostałe osoby na cmentarzu.
  • Kask motocyklowy przy nagrobku i zniczu.
  • Policjanci oddają hołd poległemu przed pomnikiem.
  • Policjant oddaje hołd przed pomnikiem.
  • Osoby przed pomnikiem.
  • Motocykliści pozują do zdjęcia.
Powrót na górę strony