Aktualności

Fałszywy policjant próbował wyłudzić 100 tysięcy złotych. Nie udało mu się!

Data publikacji 25.05.2023

Niewiele brakowało a jedna z mieszkanek powiatu wschowskiego padłaby ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Oszuści działali tym samym schematem. Dzięki szybkiej reakcji córki, która rzekomo potrąciła na pasach kobietę w ciąży nie doszło do przekazania sporej sumy pieniędzy. Jedynie dwa kilometry dzieliły taksówkarza wiozącego gotówkę ze Wschowy do oszustów w Opolu. Wszystkie pieniądze wróciły do właścicielki.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (22 maja). Do jednej z mieszkanek powiatu wschowskiego zadzwonił mężczyzna podając się za policjanta. Opowiedział on historię o tym, że jej córka potrąciła na pasach kobietę w ciąży i aby uniknęła więzienia potrzebne są pieniądze. Kobieta zebrała całe swoje oszczędności w kwocie ponad 100 tysięcy złotych i według instrukcji przekazała wynajętemu taksówkarzowi. Ten natomiast wiedział, że będzie musiał pilnie przewieźć dokumenty do Opola. Wszystko udałoby się gdyby nie to, że w mieszkaniu kobiety niespodziewanie pojawiła się jej córka, która była zaskoczona słysząc całą historię. Zachowując zimną krew zaczęła działać i zaalarmowała wschowską Policję. Funkcjonariusze nie zwlekając ani minuty podjęli działania mające na celu ustalenie danych taksówkarza i następnie skontaktowanie się z nim. Nic nie podejrzewający kierowca dojeżdżał już do wskazanego miejsca w Opolu. Będąc zaledwie dwa kilometry od punktu docelowego odebrał jednak telefon z informacją, że szukają go policjanci i pilnie chcą się z nim skontaktować. W rozmowie telefonicznej z prawdziwym policjantem mężczyzna usłyszał prawdziwą wersję wydarzeń, po czym jak najszybciej obrał trasę powrotną do Wschowy. Oszuści już wiedzieli, że ich plan nie wypalił i nie udało im się przejąć pieniędzy. Obecnie trwają poszukiwania osób stojących za tą próbą wyłudzenia pieniędzy.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie informują o szczegółach prowadzonych spraw. Jeżeli, ktoś otrzyma telefon od osoby podającej się za policjanta, który próbuje namówić nas do przekazania oszczędności, to można być pewnym, że to oszustwo!

 

nadkomisarz Maja Piwowarska

Komenda Powiatowa Policji we Wschowie

Powrót na górę strony