Aktualności

Bądź odpowiedzialny na drodze. Policjanci edukują przyszłych kierowców

Data publikacji 18.04.2023

Bezpieczeństwo na drodze, to temat zapoczątkowany już w okresie przedszkolnym, a edukacja w tym zakresie trwa przez całe nasze życie. Zaskakujące jest to, że będąc młodym kierowcą swoim zachowaniem niejednokrotnie narażamy nie tylko siebie, ale i osoby podróżujące z nami, zapominając jak niewiele potrzeba by doszło do tragedii. Dlatego też policjanci krośnieńskiej komendy, z myślą o przyszłych kierowcach organizują spotkania w klasach III szkół ponadpodstawowych, podczas których omawiają najważniejsze przepisy ruchu drogowego, przyczyny zdarzeń, a także bazując na swoim policyjnym doświadczeniu obrazują skutki nieodpowiedzialnych zachowań na drodze.

Zasad poruszania się po przejściu dla pieszych, uczymy się od najmłodszych lat. Z roku na rok nasza wiedza z zakresu przepisów ruchu drogowego poszerza się, a my sami pewniej czujemy się na drodze. Jazda rowerem, czy hulajnogą elektryczną przestają być tajemnicą i dążymy do tego by móc wsiąść za kierownicę wymarzonego auta. Młodzi kierowcy zapominają jednak, że kilkanaście godzin jazdy i zdany egzamin nie wystarczą by być dobrym kierowcą. Niejednokrotnie brak doświadczenia i chęć zaimponowania innym, przewyższa rozsądek, który skutkuje zdarzeniem drogowym. Przeciwdziałając niebezpiecznym zdarzeniom na drodze, policjanci Zespołu Do Spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii krośnieńskiej komendy spotykają się z uczniami klas III szkół ponadpodstawowych, z którymi rozmawiają o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, przyczynach zdarzeń, a także bazując na swoim policyjnym doświadczeniu na przykładach obrazują konsekwencje brawury i nieodpowiedzialnego zachowania.

Ostatnie takie spotkania odbyły się w poniedziałek (17 kwietnia). Z uczniami klas III Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Gubinie rozmawiał aspirant Szymon Węcewicz, który w trakcie dziesięcioletniej służby w Wydziale Ruchu Drogowego, widział wiele tragicznych w skutkach wypadków. Podczas rozmów z młodymi ludźmi, funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na pierwszeństwo pieszych na przejściu, przypominając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, o przepisach dotyczących rowerzystów, a także o dostosowaniu jazdy do warunków panujących na drodze, zapinaniu pasów bezpieczeństwa i wsiadaniu za kierownicę tylko trzeźwym i wypoczętym.  Pamiętaj! Bądź odpowiedzialny na drodze. Wypadek, to tragedia wielu osób!

Spotkania realizowane są we wszystkich klasach III szkół ponadpodstawowych w ramach programu „Bezpieczna młodość”.

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Policjant rozmawia z młodzieżą
  • Policjant rozmawia z młodzieżą
  • Ramie policjanta i ekran komputera
  • Policjant rozmawia z młodzieżą
  • Policjant rozmawia z młodzieżą
  • Policjant rozmawia z młodzieżą
Powrót na górę strony