Aktualności

135 kg nielegalnego tytoniu zabezpieczone przez Policję i KAS

Data publikacji 28.03.2023

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali u 58-latka 135 kilogramów tytoniu. Skarb Państwa stracił na nielegalnym procederze ponad 150 tysięcy złotych. Policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi wspólnie doprowadzili do zabezpieczenia do zwrotu korzyści majątkowej, jaką osiągnął on z przestępstwa.

Bardzo często praca funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej jest czasochłonna i wydaje się być mozolną. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu ilości materiałów do sprawdzenia, zabezpieczenia czy też zidentyfikowania sposobu działań osób popełniających przestępstwa. Jednakże efektem ich pracy jest nie tylko powstrzymanie procederu, ale również doprowadzenie do tego, aby nie był on opłacalny. Wraz z nadzorującymi pracę prokuratorami działają również w zakresie zabezpieczenia zwrotu uzyskanej korzyści majątkowej, jaką sprawca osiągnął z przestępstwa.


Pod koniec stycznia 2023 roku świebodzińscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, dzięki pozyskanym informacjom z pracy operacyjnej, weszli na jedną z posesji w powiecie świebodzińskim. W toku wykonywanych czynności ujawnili tam 15 worków z krajanką tytoniową o łącznej wadze ponad 135 kilogramów, 2700 sztuk papierosów, około tysiąca sztuk opakowań na różnego rodzaju marki papierosy. W wyniku nielegalnego procederu ,jaki prowadził 58-letni mężczyzna Skarb Państwa, stracił na podatkach akcyzowych oraz VAT ponad 150 tysięcy złotych. Aby był możliwy zwrot korzyści, jakie osiągnął mężczyzna, został mu zabezpieczony na poczet kar jeden z budynków na posesji. Nieuchronność kary i strata zysków, jakie osiągnął z przestępstwa, powinny być również przestrogą dla innych.

  • Policjant trzymający zabezpieczone nielegalne papierosy
  • Policjant i funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej z zatrzymanym przy nielegalnym obrocie tytoniem
  • Zabezpieczony nielegalny tytoń
Powrót na górę strony