Aktualności

#24BLUERAD – chronimy infrastrukturę kolejową, zapewniamy bezpieczeństwo podróżnym

Data publikacji 24.03.2023

Takie miejsca jak dworce, w tym perony czy poczekalnie charakteryzuje duży ruch osobowy oraz rotacja. Każdy zmierza do wyznaczonego celu. Oczekuje, że jego podróż odbędzie się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Obecność patroli Policji oraz Straży Ochrony Kolei bez wątpienia działa prewencyjnie. Bardzo ważnym jest, aby potencjalni przestępcy mieli świadomość, że cała infrastruktura kolejowa jest chroniona w sposób szczególny. W dniach 23 i 24 marca 2023 roku, policjanci w całej Polsce biorą udział w działaniach „24 BLUE RAD” ukierunkowanych właśnie na zapewnienie bezpieczeństwa podróżnych.

 

Współpracę z innymi służbami odmieniamy przez wszystkie przypadki, przybiera ona różne wymiary oraz formy. Główny cel jest oczywisty – zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. W dniach 23 i 24 marca 2023 rok, policjanci w całej Polsce łączą swoje siły ze Strażą Ochrony Kolei w ramach działań „24 BLUE RAD”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest międzynarodowa organizacja RAILPOL, zrzeszająca służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kolei. Wspólne patrole mają za zadnie, przede wszystkim przeciwdziałać kradzieżom oraz niszczeniu infrastruktury kolejowej. Zwracają również uwagę na pozostawione bez opieki bagaże (stanowiące potencjalne zagrożenie).

Takie miejsca jak dworce, w tym perony czy poczekalnie charakteryzuje duży ruch osobowy oraz rotacja. Każdy zmierza do wyznaczonego celu. Oczekuje, że jego podróż odbędzie się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Obecność patroli Policji oraz Straży Ochrony Kolei bez wątpienia działa prewencyjnie. Bardzo ważnym jest, aby potencjalni przestępcy mieli świadomość, że cała infrastruktura kolejowa jest chroniona w sposób szczególny. Dla przykładu wycięcie szyny kolejowej przez złodziei, dla pozyskania stali, może spowodować wykolejenie się pociągu – a więc grozi katastrofą. Ta sama sytuacja dotyczy wykopu i wycinki kabli elektroenergetycznych, które napędzają pociągi. Są one więc kluczowe dla prawidłowego i bezpiecznego transportu pasażerów oraz towarów.

Warto wspomnieć też o cyklicznie prowadzonych przez policjantów oraz Straż Ochrony Kolei działaniach ukierunkowanych stricte na bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych. Główny nacisk podejmowanych przedsięwzięć skierowany jest w tym czasie na przestrzeganie przepisów drogowych przez kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Stawiamy wtedy „szlaban na ryzyko”!

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policjant przy przejeździe kolejowym
  • Czapka policyjna w radiowozie na tle pojazdu straży ochrony kolei
  • Policjant przy przejeździe
  • Zamknięte szlabany na przejeździe
  • Ramie strażnika ochrony kolei
  • Sygnały policyjne
Powrót na górę strony