Aktualności

Policyjne odblaski dumnie świecą wśród pieszych! Realnie wpływamy na bezpieczeństwo

Data publikacji 21.03.2023

Dlaczego akurat dziś wracamy do tematu widoczności na drodze? Podczas naszych ostatnich spotkań profilaktycznych w szkołach, zwróciliśmy uwagę, na uczniów przechodzących korytarzami. Znakomita większość z nich przy kurtkach oraz plecakach miała przypięte odblaski. Co ucieszyło nas jeszcze bardziej, były to zawieszki oraz opaski, które otrzymali od sulęcińskich mundurowych. Istna rewia różnych wzorów i kształtów z dumnie połyskującą policyjną gwiazdą. Nasz wkład w bezpieczeństwo na drodze widzimy również, podczas codziennych aktywności w czasie wolnym. Mijające nas osoby, noszą otrzymane od funkcjonariuszy kamizelki, latarki i breloki. Jesteśmy dumni, że dzięki naszym działaniom realnie przyczyniamy się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach.

Odblaski ratują życie! Pod tym mocnym hasłem, jako policjanci podpisujemy się obiema rękami. Bardzo często i dużo piszemy o nieocenionej roli świecących elementów. Zgodnie z artykułem 11 ustęp 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym „Pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu”. My, z cała mocą zachęcamy jednak aby odblaski nosić również w obszarze zabudowanym. Bez względu na ich formę i kształt są one pokryte folią fluorescencyjną, która odbija światło samochodowych reflektorów. Wiadomo, czym jest on większy tym bardziej widoczny. Kierowca jest w stanie dostrzec osobę pieszą posiadającą odblask z odległości nawet 500 metrów. Bez nich, odległość ta skraca się diametralnie, bo do 30 metrów!

Dlaczego akurat dziś wracamy do tematu widoczności na drodze? Podczas naszych ostatnich spotkań profilaktycznych w szkołach, zwróciliśmy uwagę, na uczniów przechodzących korytarzami. Znakomita większość z nich przy kurtkach oraz plecakach miała przypięte odblaski. Co ucieszyło nas jeszcze bardziej, były to zawieszki oraz opaski, które otrzymali od sulęcińskich mundurowych. Istna rewia różnych wzorów i kształtów, z dumnie połyskującą policyjną gwiazdą. Nasz wkład w bezpieczeństwo na drodze widzimy również, podczas codziennych aktywności w czasie wolnym. Starsza Pani, która przechodzi przez przejście dla pieszych przy torebce ma odblaskowego słonika. Rowerzysta, która nas mija ma założoną kamizelkę z logo sulęcińskiej jednostki. Maluch, który jedzie rowerem pod czujnym okiem rodzica, ma odblaskową opaskę na ramie. Jesteśmy naprawdę dumni, że dzięki naszym działaniom edukacyjnym, szczególnie w ostatnich latach, udało się nam zwiększyć świadomość mieszkańców powiatu w zakresie odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki wparciu samorządów, planujemy zakupy kolejnych świecących nowości. Wychodzimy z założenia, że skoro promujemy modę na odblaski, to musimy nadążać za panującymi trendami.

 

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie 

  • Policjantka prowadzi dzieci przez przejście dla pieszych
  • Policyjny odblask w dziecięcej dłoni
  • Policyjny odblask przy torebce u starszej pani
  • Policyjne odblaski w dłoni policjanta
  • Odblaski i ulotki promocyjne
  • Opaska odblaskowa na ręce dziecka
  • Rowerzysta w odblaskowej kamizelce
  • Policyjna odblaskowa kamizelka
Powrót na górę strony