Aktualności

Brak zgody na przemoc wobec policjantów – Mężczyźni zaatakowali interweniujących funkcjonariuszy

Data publikacji 13.03.2023

Świebodzińscy policjanci zatrzymali kierującego busem, który miał ponad 2 promile. Podczas kontroli drogowej mundurowych zaatakował 63-letni pasażer. Wyzywał policjantów oraz uderzył jednego z nich kuflem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Taka sama kara grozi 21-latkowi, który opluwał i przemocą próbował zmusić policjantów do odstąpienia od czynności polegających na zatrzymaniu go w związku z karą pozbawienia wolności, jaką miał do odbycia.

Ponoszenie konsekwencji przez sprawców przestępstw za popełnione czyny jest podstawą działania wymiaru sprawiedliwości. Część z nich, przez strach lub po prostu bezmyślność zaczyna być w trakcie interwencji agresywna. Jednakże warto pamiętać, że w przypadku, w którym uznamy działania lub wyroki wymiaru sprawiedliwości za niewłaściwe, to mamy prawo złożyć skargę, zażalenie lub się odwołać. „Bojowe” nastawienie może jedynie pogorszyć sytuację i nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Nigdy bowiem nie będzie tolerancji wobec ataków na jakiekolwiek służby mundurowe lub przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

W ciągu jednego tygodnia przekonało się o tym dwóch mężczyzn z powiatu świebodzińskiego. Pierwsza sytuacja miała miejsce 6 marca, kiedy podczas kontroli drogowej policjanci ustalili, że kierujący jest pod wpływem alkoholu. W wydychanym powietrzu mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu. „Interweniować” postanowił jeden z pasażerów - 63-latek. Mężczyzna znieważał interweniujących policjantów i uderzył jednego z nich kuflem z piwem. Został on zatrzymany, gdzie w policyjnej celi wytrzeźwiał, a następnie postawiono mu zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej oraz znieważenia policjantów.

Druga sytuacja miała miejsce dzień później, 7 marca. Patrol interwencyjny w trakcie wykonywania czynności dokonał kontroli miejsca, gdzie mogła przebywać osoba poszukiwana do odbycia kary pozbawienia wolności. Poszukiwany 21-latek miał odbyć 6-miesięczną karę wynikającą z wyroku sądu. W trakcie kontroli mężczyzna opluł policjantów i odpychał, próbując uciekać. W związku z naruszeniem nietykalności cielesnej, wyzwiskami oraz próbą wywierania wpływu przemocą na działanie funkcjonariuszy, również usłyszy zarzuty i jego pobyt w zakładzie karnym może ulec wydłużeniu.

Za znieważenie funkcjonariusza publicznego grozi kara pozbawienia wolności do roku, za naruszenie nietykalności cielesnej lub wywieranie przemocą wpływu do 3 lat.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony