Aktualności

Nie bądź obojętny! Życie ludzkie może zależeć od jednego telefonu!

Data publikacji 08.02.2023

Zima to wyjątkowo trudna pora roku dla osób bezdomnych. Dlatego policjanci systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i szukające schronienia przez mrozem. Zachęcamy, aby nie pozostawać obojętnym na osoby bezdomne, starsze i samotne. Reagujmy jeżeli widzimy osoby nietrzeźwe, dla których ujemne temperatury są bardzo niebezpieczne. Wystarczy powiadomić służby.

Zima to czas, kiedy policjanci prowadzą wzmożone kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dzielnicowi sprawdzają ogródki działkowe, kanały ciepłownicze czy opuszczone budynki. Policjanci systematycznie interweniują również w przypadkach osób nietrzeźwych, które nie są w stanie same dojść do miejsca zamieszkania i zasypiają na trawniku czy ławce. W ostatnim czasie nawet w ciągu dnia temperatury spadają poniżej zera. Jest to czas szczególnie niebezpieczny dla osób, które nie mają schronienia, odpowiedniego ubrania oraz są niedożywione. Nie bądźmy obojętni, jeżeli widzimy takie osoby, nie bójmy się reagować. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławce, przystanku, w altanie ogrodowej, która mogłaby być narażona na wyziębienie lub zamarznięcie. Istnieje możliwość zgłoszenia o bezdomności za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Żadnego zgłoszenia nie potraktujemy obojętnie, każde będzie dokładnie zweryfikowane. Nasza obojętność, może doprowadzić do ich zamarznięcia. Bardzo często los osób bezdomnych zależy od wykonania jednego telefonu. Wystarczy powiadomić służby ratownicze lub instytucje odpowiedzialne za pomoc bezdomnym.

Przypominamy o bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego: 800 109 160, gdzie można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.

 

sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

Powrót na górę strony