Aktualności

Policjanci pamiętają o bezdomnych

Data publikacji 07.02.2023

Policjanci powiatu krośnieńskiego, jak co roku w okresie zimowym, prowadzą działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniom zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. W takich warunkach, gdy temperatura spada poniżej zera, bardzo szybko może dojść do wychłodzenia organizmu, dlatego policjanci kontrolują miejsca przebywania takich osób oraz informują o miejscach noclegowych funkcjonujących na terenie Gubina.

Zima, to trudny czas dla osób, którzy nie mają własnego dachu nad głową. Przed chłodem i mrozem, zmuszeni są chować się w pomieszczeniach, które pozornie chociaż dadzą im ciepło. Zaszywają się w pustostanach, bunkrach, opuszczonych altankach, w miejscach gdzie nikt ich nie będzie przeganiał. By przetrwać ten trudny czas niejednokrotnie towarzyszy im alkohol, dlatego też policjanci powiatu krośnieńskiego podczas służby kontrolują miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne, gdzie w trakcie rozmowy proponują im przewiezienie do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w dogodnych warunkach. Kolejną grupą osób narażonych na wychłodzenie są osoby nietrzeźwe. Często ze względu na stan upojenia alkoholowego nie są w stanie dojść do miejsca zamieszkania i kładą się na ziemi, ławce, czy też zasypiają na parapecie witryny sklepowej.

Mając na względzie warunki panujące za oknem, prosimy mieszkańców o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy i niepozostawanie wobec nich obojętnym. Nigdy też nie wiemy, czy osoba którą mijamy nie jest chora. Dlatego nie wahaj się i zadzwoń na numer telefonu 112. Wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie. Ponadto miejsca przebywania osób bezdomnych można także zgłosić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie stworzone z myślą o mieszkańcach, dające możliwość wskazania konkretnych zagrożeń występujących na danym obszarze. Zawiera ona informacje o zdarzenia najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa. Przekazanie zgłoszenia jest anonimowe i zajmuje tylko kilka minut. Warto jednak pamiętać, że za pośrednictwem mapy nie dokonamy zgłoszenia o potrzebie pilnej interwencji. Wówczas należy zadzwonić na numer alarmowy 112.

Przypominamy o funkcjonującej na terenie Gubina noclegowni oraz jadłodajni:

  • noclegownia dla Osób Bezdomnych prowadzona przez Żarską Spółdzielnię Socjalną, która mieści się przy ulicy Gdańskiej 17 i czynna jest w godzinach 18:00 - 8:00, a w weekendy i święta całodobowo, można tam także otrzymać suchy prowiant;
  • jadłodajnia ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, w której w godzinach 10.30 – 12.30 otrzymamy ciepły posiłek.

 

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Policjant sprawdza pustostan
  • Policjant sprawdza pustostan
  • Policjant sprawdza pustostan
  • Policjant sprawdza pustostan
  • Policjant sprawdza pustostan
  • Policjant sprawdza pustostan
Powrót na górę strony