Aktualności

Na zimowisko tylko sprawnym autokarem - policjanci kontrolują przewoźników

Data publikacji 26.01.2023

Kontrola autokaru przed wyjazdem, stała się jednym z elementów wycieczek. Bez względu na odległość jaka jest do pokonania, zarówno organizator jak i rodzice wyjeżdżających dzieci zgłaszają chęć kontroli autobusu by mieć pewność, że nie ma zastrzeżeń co do środka transportu oraz jego kierowcy. Ostatnia taka kontrola przeprowadzona przez policjantów ruchu drogowego nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

W ciągłu całego roku krośnieńscy policjanci otrzymują wiele zgłoszeń od organizatorów z prośbą o kontrolę autokaru przez wyjazdem. Zgłaszającym są zarówno organizatorzy, jak i rodzice, którzy chcą mieć pewność, że dzieci bezpieczne dojadą do celu. Kontrole przeprowadzane są w szczególności przez policjantów krośnieńskiej drogówki, którzy sprawdzają stan trzeźwości kierującego, jego uprawnienia do kierowania oraz to czy ma ważną licencję na przewóz osób i czas jego pracy. Gdy nie ma zastrzeżeń co do kierowcy, wówczas rozpoczyna się kontrola stanu technicznego autokaru. Tu z kolei funkcjonariusze sprawdzają między innymi dokumenty pojazdu,  prawidłowość działania świateł, układu kierowniczego, stan ogumienia, szczelność układu hamulcowego oraz działanie awaryjnego otwierania drzwi. Ponadto policjanci sprawdzają czy autobus wyposażony jest w apteczkę, gaśnice oraz tabliczki informujące o zorganizowanym przewozie dzieci do 18 roku życia. Podczas dwóch kontroli przeprowadzonych w środę (25 stycznia) w Krośnie Odrzańskim, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości i dzieci bezpiecznie mogły ruszyć w drogę.

Zachęcamy wszystkich organizatorów do kontynuowania tej praktyki, w szczególności w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi  i dokonanie zgłoszeń z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pamiętajmy także, że dokonujący kontroli policjanci potrzebują nie tylko czasu do jej przeprowadzenia, ale także do sporządzenia stosownej dokumentacji, dlatego wskazując godzinę kontroli musimy uwzględnić również ten czas. Unikniemy wtedy niepotrzebnego stresu i będziemy mieli pewność, że bezpiecznie dojedziemy do celu.

Zgłoszenia przyjmowane są:

- pod numerem telefonu  47 794 52 47 , 47 794 52 45 lub 47 794 52 11,

- dla miasta i gminy Gubin pod numerem telefonu  47 794 54 11.


Polecamy również stronę Bezpieczny Autobus . Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu lub autokaru, żeby otrzymać raport z informacją czy pojazd którym będą jechać Państwa dzieci, ma ważne badania techniczne, aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.
 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • radiowóz stoi za autokarem
  • policjant wchodzi do autokaru
  • policjant kontroluje stan techniczny autokaru
  • policjant kontroluje stan ogumienia autokaru
  • policjant kontroluje stan oświetlenia autokaru

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.23 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony