Aktualności

Uczymy i edukujemy, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie podczas ferii zimowych

Data publikacji 26.01.2023

Ferie zimowe to przede wszystkim zabawa i odpoczynek w bezpiecznym wydaniu. Policyjni profilaktycy i dzielnicowi wraz z ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzą w szkołach działania profilaktyczne przypominające o zagrożeniach i uczące jak być bezpiecznym. Dotyczą one zarówno tych, którzy spędzają ferie na wyjazdach, aktywnie jak i tych, którzy zostają w domu.

Policyjni profilaktycy oraz dzielnicowi prowadzą spotkania w szkołach na terenie powiatu świebodzińskiego w związku ze zbliżającymi się zimowymi feriami. Wielokrotnie, wspólnie z ratownikami z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze Świebodzina, przeprowadzają prelekcje i pogadanki, na których uczą jak być bezpiecznym podczas ferii. Tematyka zajęć obejmuje cyberzagrożenia, jak i te w świecie rzeczywistym. Pomimo, iż temperatury oscylują w okolicy zera stopni, na jeziorach czy stawach nie ma lodu. Jednakże wpadnięcie do tak zimnej wody może doprowadzić do szoku termicznego czy spowodować szybkie wychłodzenie organizmu. Podczas zajęć uczymy jak się wtedy zachować, jak udzielać pomocy i w jaki sposób ją wezwać. Jeżeli na jakimś akwenie pojawi się lód, najpewniej będzie on bardzo cienki i wchodzenie na niego jest niebezpieczne. W przypadku zarwania się pod kimś ubranie szybko nasiąka lodowatą wodą i bardzo ciężko jest się wydostać z powstałej wyrwy. Również pomoc musi być takiej osobie udzielana umiejętnie by ratująca osoba nie znalazła się w takiej samej sytuacji. Zanim cokolwiek zrobimy, najpierw powinniśmy powiadomić służby, które natychmiastowo na miejsce skierują już ratowników z profesjonalnym sprzętem oraz umiejętnościami.

Zagrożenia w „sieci” też z kolei mogą mieć konsekwencje w rzeczywistym świecie. Nieostrożność może doprowadzić do ściągnięcia złośliwego oprogramowania, które pozwoli oszustom włamać się na konta młodych osób lub ich rodziców. Oprócz utraty pieniędzy są też zaciągane zobowiązania do spłaty. Cyberzagrożenia to również rozmowy lub wymiana na przykład zdjęć z oszustami przez małoletnie osoby. Pamiętajmy, by samemu pamiętać i z rodziną rozmawiać o tego typu zagrożeniach. Wszystko po to, aby podczas zimowych ferii, ale nie tylko, być bezpiecznym. Podczas spotkań policjanci przypominają również o akcji „Zima” i reagowaniu kiedy widzimy kogoś potrzebującego pomocy w tym trudnym okresie.

 

aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony