Aktualności

Policyjne rady dla bezpieczeństwa wolontariuszy

Data publikacji 25.01.2023

Lubuscy policjanci spotykają się z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy będą kwestować na ulicach miast. Funkcjonariusze przypominają o zasadach bezpieczeństwa oraz zagrożeniach, jakie mogą wystąpić podczas zbiórki pieniędzy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli przeprowadzili kilkanaście szkoleń dla wolontariuszy WOŚP, którzy 29 stycznia będą kwestować na terenie powiatu nowosolskiego. Mundurowi przypomnieli młodzieży podstawowe zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, aby w grupie kwestującej była przynajmniej jedna osoba pełnoletnia z telefonem komórkowym, a ponadto, aby grupa liczyła kilka osób i wzajemnie na siebie uważała. Stróże prawa uczulali, aby nie kwestować w bramach, marketach oraz w miejscach nieoświetlonych lub uznawanych za niebezpieczne. Pieniądze najlepiej zbierać w miejscach uczęszczanych przez ludzi, w centrum miasta, okolicach kościołów i rejonach sklepów. Policjanci omówili również sytuacje, w jakich należy zaalarmować służby. Przypomnieli, że w razie potrzeby należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości oraz zagrożenia na numer alarmowy. Młodzi ludzie otrzymali cenne wskazówki, w jaki sposób zbierać pieniądze, by unikać zagrożeń. Wolontariuszom kilkukrotnie przypominano by dbali przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Podczas XXXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nowosolscy policjanci będą przez cały dzień dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, podczas zbiórki pieniędzy.

Porady dla wolontariuszy:

- unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);

- nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;

- w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;

- jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;

- w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się i natychmiast powiadamiać Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;

- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;

- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;

- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

- Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

 

młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

Powrót na górę strony