Aktualności

Niech zimowy wypoczynek minie bez zagrożeń

Data publikacji 24.01.2023

Już za kilka dni w województwie lubuskim rozpoczynają się ferie zimowe. To dla większości dzieci i młodzieży czas zabawy i wypoczynku. Aby jednak te dwa tygodnie były bezpieczne, potrzebny jest rozsądek i czujność ze strony dzieci, ich opiekunów, ale również służb i instytucji. Policjanci są już przygotowani do intensywnej pracy w trakcie najbliższych dni, tak aby każdy kto wyjeżdża lub wypoczywa w domu mógł czuć się bezpiecznie.

W tym roku lubuscy uczniowie zimowy wypoczynek rozpoczynają od 30 stycznia. Pamiętajmy, aby w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych, aby ten czas wolny był dla nich mile zapamiętany i dzieci wróciły do szkoły z uśmiechniętymi twarzami. Ostatnie dni, to również okres intensywnej pracy policjantów, którzy w trakcie wielu spotkań przypominają o zagrożeniach w czasie zimowego wypoczynku.  Rozmowy z dziećmi i młodzieżą, to dobra okazja, aby przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku. Jednym z zagrożeń, na które policjanci zwracają szczególną uwagę jest zabawa na lodzie . Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.

Policjanci ostrzegają! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie związanym z wyjazdami. Policjanci kontrolują autobusy, aby dzieci i ich rodzice mieli pewność że podróżują bezpiecznie. To właśnie rodzice najczęściej zgłaszają potrzebę sprawdzenia pojazdu. Funkcjonariusze na prośbę pojawiają się tuż przed planowanym wyjazdem. Kilkunastominutowa kontrola określa, czy stan techniczny pojazdu pozwala na bezpieczną podróż. Spotkanie z kierowcą funkcjonariusze rozpoczynają od sprawdzenia trzeźwości i niezbędnych dokumentów. Po pozytywnie zakończonej kontroli, dzieci mogą wyruszyć na zimowy wypoczynek.

Przypominamy, że autobusy można zgłaszać do kontroli, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. W przypadku potrzeby zgłoszenia kontroli prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem  477925223, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 do 15:30.

 

aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

  • policjant wsiada do autobusu
  • policjanci obserwują zamarznięte jezioro
  • policjanci obserwują zamarznięte jezioro
  • policjanci uczą dzieci korzystania z drogi
  • dzieci oglądają policyjnego psa w akcji
  • policjant zatrzymuje pojazd do kontroli
  • policjant kontroluje dokumenty kierowcy
  • policjant kontroluje ogumienie pojazdu
Powrót na górę strony