Aktualności

Ukrywał się bo groziło mu prawie 6 lat więzienia. Ustalili i zatrzymali go zielonogórscy policjanci

Data publikacji 20.01.2023

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę poszukiwanego dwoma listami gończymi, który ma do odbycia karę prawie 6 lat więzienia. Poszukiwany ukrywał się w różnych miejscach w kraju i za granicą. Tylko w tym tygodniu zielonogórscy policjanci zatrzymali 21 osób poszukiwanych, w tym 4 poszukiwane listami gończymi. Odnaleźli również 1 osobę zaginioną.

W tym tygodniu zielonogórscy policjanci zatrzymali aż 21 osób poszukiwanych, w tym 4, które były poszukiwane listami gończymi do odbycia kary aresztu za różnego rodzaju przestępstwa. Wśród nich był 45-latek poszukiwany na podstawie dwóch listów gończych. Mężczyzna ma do odbycia karę pozbawienia wolności w wysokości 5 lat i 9 miesięcy za przestępstwa kradzieży oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Poszukiwany ukrywał się w różnych miejscach w Polsce i za granicą. W ostatnich tygodniach zielonogórscy „poszukiwacze” ustalili, że przebywa on na terenie miasta i dzięki skutecznej pracy operacyjnej zatrzymali go w środę (18 stycznia). Podczas zatrzymania mężczyzna próbował oszukać policjantów co do swojej tożsamości, podając dane zupełnie innej osoby. Kryminalni nie dali się jednak nabrać, bo przecież doskonale wiedzieli kto to jest. 45-latek został już odwieziony do zielonogórskiego aresztu.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań Policji. W swojej codziennej służbie poszukiwaniami zajmują się zarówno policjanci z prewencji, jak i ruchu drogowego, ale rolę wiodącą odgrywają funkcjonariusze kryminalni wchodzący w skład Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. W 2022 roku zielonogórscy policjanci zatrzymali 166 osób poszukiwanych listami gończymi, 740 osób poszukiwanych na innych podstawach, odnaleźli 84 osoby zaginione oraz 176 osób nieletnich.

Każdego roku w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze wszczynanych jest ponad 1000 spraw poszukiwawczych. Do tego należy dodać także sprawy prowadzone od lat, chociażby w stosunku do osób ukrywających się na przykład za granicą. Drugą dużą grupą poszukiwanych są osoby zaginione – w ciągu roku kryminalni poszukują nawet kilkaset takich osób.

Informacje o osobach poszukiwanych przekazywane są wszystkim policjantom, którzy podczas czynności podejmowanych wobec każdej osoby sprawdzają czy nie jest ona poszukiwana. Często podczas legitymowania lub kontroli drogowej okazuje się, że dana osoba figuruje w policyjnych systemach informatycznych właśnie jako osoba poszukiwana. Jednak najwięcej pracy w poszukiwania wkładają policjantki i policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego zielonogórskiej komendy. To często żmudna i drobiazgowa praca wykorzystująca wszelkie dostępne źródła informacji o poszukiwanej osobie. Często to również wyjazdy w inne części Polski, współpraca z jednostkami Policji z innych powiatów i województw, z Policją niemiecką oraz innymi służbami krajowymi, a także służbami innych państw.


podinspektor Małgorzata Barska
Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony