Aktualności

Wzajemny szacunek kierowców i pieszych na drodze to podstawa bezpieczeństwa

Data publikacji 22.12.2022

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym jest szczególnie istotne w czasie, kiedy panują trudne warunki na drogach. Dlatego jesienią i zimą mundurowi szczególnie uważnie przyglądają się zachowaniu pieszym i kierowcom. Jak istotne są to kwestie pokazują niebezpieczne sytuacje do jakich doszło na drogach powiatu strzelecko-drezdeneckiego z udziałem tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jedno z takich zdarzeń, które udało się zarejestrować dzięki monitoringowi miejskiemu publikujemy ku przestrodze.

Z trudnymi warunkami atmosferycznymi na drodze musimy się liczyć przede wszystkim jesienią i zimą. W tym czasie, w związku z częstymi opadami i ograniczoną widocznością nietrudno o wypadek. Szczególnie narażeni na poważne obrażenia są piesi i rowerzyści. Powiat strzelecko - drezdenecki w dużej części składa się z obszarów wiejskich, dlatego nawet w trudnych warunkach atmosferycznych nie brakuje osób, które jako środek lokomocji wybierają właśnie rower lub korzystają z drogi idąc pieszo. Taka sytuacja wymaga od policjantów zwrócenia szczególnej uwagi właśnie na tych uczestników ruchu drogowego. Służą do tego regularne działania  związane z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Musimy mieć jednak świadomość, że bezpieczeństwo w tym zakresie zależy od samych uczestników ruchu drogowego. Rozsądek, uwaga i wzajemny szacunek na drodze pozwolą uniknąć wielu niebezpiecznym sytuacjom. Te niestety w czasie okresu jesienno-zimowego wciąż się zdarzają. Tylko w środę (21 grudnia) na drogach powiatu strzelecko - drezdeneckiego doszło do dwóch zdarzeń z udziałem pieszej i rowerzystki. Pierwszy przypadek miał miejsce niedaleko Dobiegniewa, gdzie na drodze krajowej numer 22 w trakcie wyprzedzania rowerzystki doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący busem zahaczył lusterkiem o 61-latke. Kobieta został przewieziona do szpitala na obserwacje. Kolejne zdarzenie miało miejsce chwilę później na ulicy Brzozowej w Strzelcach Krajeńskich, gdzie w trakcie przechodzenia przez jezdnie została potrącona 15-letnia dziewczyna, która również trafiła przewieziona do szpitala.

Zasady dotycząca bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego są cały czas aktualne, szczególnie właśnie jesienią i zimą. Roztargnienie, brak należytej uwagi i nieprzestrzeganie przepisów do podstawowe błędy popełniane na drodze. Tak było również w przypadku kierującej osobówką, która mimo że prowadziła samochód rozmawiała przez telefon. Zbliżając się do przejścia dla pieszych na ulicy Chrobrego w Strzelcach Krajeńskich nie zauważyła młodej kobiety z wózkiem przechodzącej przez przejście dla pieszych. Sytuacja miała miejsce 20 grudnia, kilka minut po godzinie 15. Brakowało naprawdę kilku centymetrów, aby doszło do uderzenia w wózek z dzieckiem. Całą sytuację widzieli kryminalni ze Strzelec Krajeńskich, którzy zatrzymali kierującą osobówką do kontroli i po sporządzeniu dokumentacji skierowali sprawę do sądu. Niebezpieczną sytuację nagrała kamera miejskiego monitoringu. Nagranie publikujemy ku przestrodze.

 

aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.19 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony