Aktualności

Seniorze! Nie oddawaj pieniędzy oszustom!

Data publikacji 21.12.2022

Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon, zwłaszcza gdy podaje się za policjanta, prokuratora lub lekarza. Ofiarą manipulacji oszusta podającego się za „lekarza” padła ostatnio starsza zielonogórzanka, która uwierzyła w chorobę córki i oddała przestępcy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do komendy miejskiej policji w Zielonej Górze zgłosiła się starsza, 79-letnia zielonogórzanka, która poinformowała, że stała się ofiarą oszusta.  Mężczyzna podając się za lekarza, wyłudził od niej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za lekarza i poinformował, że jej córka jest ciężko chora na „covid” i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Fałszywy lekarz przekonał seniorkę, że potrzebny jest bardzo drogi lek ratujący życie, który kosztuje 70 tysięcy złotych. Po pieniądze miała wkrótce przyjść osoba ze szpitala. Przestraszona 79-latka nie sprawdzając tej informacji, przygotowała wszystkie pieniądze jakie miała w domu – około 30 tysięcy złotych w obcej walucie – i przekazała nieznanej kobiecie, która zapukała do jej drzwi.

Niestety refleksja przyszła zbyt późno. O tym, że kobieta mogła paść ofiarą oszustów zorientowała się, gdy już przekazała obcej kobiecie pieniądze. Dopiero wtedy zadzwoniła do córki, która jak się okazało jest cała i zdrowa. Ten przypadek jest niestety bliźniaczo podobny do zdarzenia, które miało miejsce kilka dni temu, także w Zielonej Górze. Wtedy też zadzwonił „lekarz” z żądaniem znacznej sumy pieniędzy na lek ratujący życie chorej córki. Niestety także w tamtym przypadku seniorzy zorientowali się zbyt późno, że zostali oszukani. 

Dlatego też przypominamy wszystkim, a zwłaszcza seniorom o ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami nam nieznanymi. Pamiętajmy, że oszuści dzwonią informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych próbują wyłudzić pieniądze żerując na strachu rozmówcy o życie swoich najbliższych. Przestępcy chcąc wymusić szybką reakcję, wywierają słowną presję na starszych osobach. Aby osiągnąć swój cel potrafią straszyć, że krewny umrze czy wręcz grozić odpowiedzialnością karną, gdy nie pomogą „policjantowi”

Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka jak i pobyt w szpitalu oraz wszystkie podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje nas przekonać, że  musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować policję o próbie oszustwa. 

Oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Prosimy, jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa i ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym. 

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Para seniorów na tle okna
  • Mężczyzna rozmawia przez telefon
  • Pieniądze liczone przez mężczyznę
Powrót na górę strony