Aktualności

Profilaktyka to podstawa - seniorzy debatowali z policjantami o bezpieczeństwie

Data publikacji 30.11.2022

Policjanci prowadzą cykliczne działania informujące seniorów o zagrożeniach czyhających na nich. Niestety oszuści nadal atakują i wymyślają nowe metody, wciąż tego samego oszustwa. Funkcjonariusze kolejny raz proszą o czujność. Mundurowi zorganizowali im debatę, podczas której przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. My także nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy osoby starsze przed przestępcami. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia!

W poniedziałek (28 listopada) w Gminnym Domu Pobytu w Kożuchowie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Nowej Soli oraz Komisariat Policji w Kożuchowie. Podczas spotkania szczegółowo omówiono pojęcie bezpieczeństwa seniorów. Funkcjonariusze przedstawili sposób działania przestępców i sposoby oszustw jakie są przez nich wykorzystywane. Celem debaty była wymiana informacji pomiędzy Policją, a seniorami z Kożuchowa w zakresie lokalnych inicjatyw na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa. Policjanci szczegółowo omówili temat oszustw metodą „na wnuczka” oraz wyjaśnili zasady, których należy przestrzegać, aby nie stać się ofiarą oszustów. Niestety, pomimo licznych apeli ze strony Policji, nadal osoby w podeszłym wieku stają się ofiarami oszustów. Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy. Dla nich ten nielegalny proceder stał się głównym źródłem dochodu, więc wymyślają stale to nowe metody oszustw. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Policjanci przestrzegali przed przestępcami, przez których zagrożone są ich oszczędności. Na koniec spotkania zadowoleni seniorzy opowiadali o swoich przypadkach, kiedy to wykazali się czujnością i nie dali się oszukać. Miło funkcjonariuszom było usłyszeć, że czujność seniorów była spowodowana tym, że na wcześniejszych spotkaniach policjanci ostrzegali ich przed właśnie takimi metodami oszustw, więc seniorzy nie dali wiary przestępcom.

 

Seniorze pamiętaj:     

 • W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.
 • Bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania;
 • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy;
 • Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie;
 • Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
 • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści!

 

młodszy aspirant Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

 • Policjanci podczas debaty społecznej.
 • Starsza kobieta trzyma w dłoni element odblaskowy.
 • Starsza kobieta trzyma w dłoni element odblaskowy.
 • Starsza kobieta trzyma w dłoni element odblaskowy.
 • Wspólne zdjęcie policjantów i seniorów podczas debaty społecznej.
Powrót na górę strony