Aktualności

38-latek z zarzutami – w jego zatrzymaniu pomógł miejski monitoring

Data publikacji 28.11.2022

Dzięki szybkiej reakcji pracowników miejskiego monitoringu, zielonogórscy policjanci służby patrolowej zatrzymali w centrum miasta mężczyznę, który pod okiem kamer zniszczył stojący na deptaku baner, a następnie uszkodził słupek blokujący wjazd na deptak. Mężczyzna usłyszał zarzut. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Nagrania z kamer monitorujących są pomocne w pracy policjantów, chociażby przy ustalaniu sprawców aktów wandalizmu, kolizji lub kradzieży. Kilka dni temu, kamery monitoringu zarejestrowały nietrzeźwego mężczyznę, który idąc deptakiem, zniszczył stojący na pomniku Bachusa baner, a następnie uszkodził słupek blokujący wjazd na deptak. Jego wybryki zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu, pracownicy centrum monitorującego powiadomili policjantów. Kilka dni temu w nocy, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał z Biura Monitoringu Wizyjnego zajmującego się obsługą miejskich kamer  informację, że po deptaku idzie najprawdopodobniej nietrzeźwy mężczyzna, który zniszczył baner reklamowy uderzając nim w pomnik Bachusa, a następnie idąc w kierunku ulicy Bohaterów Westerplatte, uszkodził słupek będący częścią elektronicznego systemu blokującego wjazd na zielonogórski deptak. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci służby patrolowej, a pracownicy centrum monitorującego obserwowali dokąd idzie mężczyzna. Gdy ten zobaczył nadjeżdżający radiowóz chciał się ukryć, ale było już za późno. Mundurowi zatrzymali mężczyznę i przewieźli do izby wytrzeźwień. Natychmiastowe przesłuchanie mężczyzny było niemożliwe, ponieważ był on w stanie nietrzeźwości – miał niemal 2,5 promila. Zatrzymany mężczyzna to 38-letni zielonogórzanin. Po wytrzeźwieniu został przesłuchany, przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale odmówił składania wyjaśnień. Za uszkodzenie mienia kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawiania wolności.

Spowodowane przez 38-latka wyceniono wstępnie na ponad 8 tysięcy złotych. Na terenie Zielonej Góry od ponad 4 lat działa Biuro Ochrony Wizyjnej miasta, które jest odpowiedzialne za miejski monitoring. Obecnie nad bezpieczeństwem mieszkańców i przyjezdnych czuwa 110 kamer przekazujących 403 obrazy różnych miejsc, natomiast system monitorujący jest sukcesywnie rozbudowywany.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Mężczyzna próbuje uszkodzić pomnik
  • Mężczyzna kopie w urządzenia infrastruktury
  • Policyjny radiowóz na sygnałach błyskowych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.56 MB)

Pliki do pobrania

  • 217.97 KB
  • 204.66 KB
Powrót na górę strony