Aktualności

30 zarzutów za oszustwa internetowe - zatrzymany i tymczasowo aresztowany

Data publikacji 24.11.2022

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który dokonywał oszustw na portalach internetowych. Wystawiał samochody, maszyny rolnicze i inne przedmioty których nie posiadał i nie zamierzał sprzedać. Po przyjęciu zaliczki urywał kontakt z osobą zainteresowaną zakupem. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali 33-latka któremu postawiono trzydzieści zarzutów. Kwota na jaką mężczyzna oszukał kupujących to ponad trzydzieści tysięcy złotych. Wciąż są ustalani kolejni pokrzywdzeni. Podejrzany został tymczasowo aresztowany.

W poniedziałek (21 listopada) policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu, dzięki skutecznej pracy operacyjnej zatrzymali 33-letniego mężczyznę podejrzanego o dokonanie kilkudziesięciu oszustw internetowych. Mężczyzna ukrywał się jednak dobre rozpoznanie funkcjonariuszy doprowadziło do ustalenia jego miejsca przebywania i zatrzymania. 33-letni mieszkaniec gminy Iłowa za pomocą portali internetowych dokonywał oszustw. Wystawiał na sprzedaż samochody, maszyny rolnicze oraz inne przedmioty, których nie posiadał i nie zamierzał sprzedać. Za każdym razem mechanizm był taki sam, kiedy kupujący wyraził chęć zakupu , „sprzedający” prosił o wpłacenie 10 % zaliczki a następnie po otrzymaniu pieniędzy kontakt się urywał. Mężczyzna do tego celu używał rachunków bankowych założonych na tak zwanych „słupów”. Na ten moment usłyszał trzydzieści zarzutów, a kwota jaką zdobył w wyniku przestępstwa to ponad 30 tysięcy złotych. Liczba zarzutów jak również wartość strat może wkrótce się zmienić ponieważ w dalszym ciągu ustalane są kolejne osoby które w podobny sposób straciły swoje pieniądze.

Mężczyzna w przeszłości dwukrotnie odsiadywał wyrok pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Można powiedzieć, że oszustwa internetowe to jego sposób na życie. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Żaganiu decyzją Sądu 33-latek został tymczasowo aresztowany  na okres trzech miesięcy. 

 

sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

  • Mężczyzna siedzący przed komputerem.
  • Nieumundurowany policjant z zatrzymanym mężczyzną.
  • Policjant zakłada kajdanki zatrzymanemu mężczyźnie.
  • Policjanci transportują zatrzymanego mężczyznę do radiowozu policyjnego.
  • Osoba pisząca na komputerze.
Powrót na górę strony