Aktualności

Zimowe warunki na drogach – apelujemy o zachowanie ostrożności

Data publikacji 21.11.2022

Pierwsze opady śniegu spowodowały, że drogi stały się śliskie i bardzo niebezpieczne. Jazda w takich warunkach może stanowić utrudnienie zwłaszcza dla niedoświadczonych kierowców. Apelujemy o zachowanie ostrożności i ściągnięcie nogi z gazu.

Na zewnątrz pogoda zmienia się z godziny na godzinę, co powoduje pogorszenie się warunków na drodze. Utrudnieniem dla kierowców są nie tylko opady śniegu, ale przede wszystkim fakt, iż zalega on na drodze, co przy niskich temperaturach sprawia, że nawierzchnia staje się śliska. Jazda w takich warunkach to duży problem dla kierowców, dlatego przypominamy kilka zasad i apelujemy o ich przestrzeganie, by droga do celu była bezpieczna.

Pamiętajmy zatem :

  • Zawsze dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze.
  • Wykonywane manewry powinny być płynne, a odległość od poprzedzającego pojazdu powinna być na tyle duża, by umożliwić w razie konieczności bezpieczne zatrzymanie się. Na autostradach i drogach ekspresowych minimalna odległość między pojazdami wynosi połowę prędkości którą jedziesz.
  • Na śliskiej nawierzchni szybkie zahamowanie jest niemożliwe, dlatego zalecane jest w takiej sytuacji hamowanie pulsacyjne.
  • Wymień opony z letnich na zimowe, które mają na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu.
  • Zadbaj o właściwe funkcjonowanie wycieraczek i uzupełnił płyn w spryskiwaczach na zimowy. Nieprawidłowo działające pióra wycieraczek, które rozmazują osad powstały na szybie, w znacznym stopniu zmniejszają przejrzystość przedniej szyby, a to z kolei może spowodować, że błędnie ocenimy sytuację panującą na drodze.
  • Podczas jazdy w terenach zalesionych zwracaj uwagę także na pobocze, na którym może znajdować się zwierzyna leśna. Pamiętaj, że w każdej chwili może ona wybiec przed jadący samochód.

 

Komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony